Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Od niedzieli jest ich więcej

05.06.2007 00:00
Uhonorowanie osób zasłużonych dla gminy oraz podpisanie umowy partnerskiej z Czechami i Francuzami to najważniejsze wydarzenia tegorocznych Dni Marklowic.

Takiej uroczystości w gminie dawno nie było. W niedzielę kolejnym osobom wręczono tytuł honorowego obywatela Marklowic. Tym razem odebrał go prof. Jerzy Regulski i prof. Bohdan Gruchman.

Jerzy Regulski to wybitny znawca problematyki samorządności. Twórca reformy samorządu terytorialnego, bez którego reaktywacja Marklowic byłaby z pewnością niemożliwa. Podkreślał to wielokrotnie wójt Tadeusz Chrószcz wyraźnie wzruszony obecnością gościa. Ten nie pozostawał dłużny.

– Honorowe obywatelstwo to nie apanaże i finansowe gratyfikacje, ale to jest coś więcej. To poczucie sensu wysiłku tych wielu lat na rzecz utopijnej wizji, którą miałem w czasach, gdy nie było żadnych szans na jej realizację. Jest to dla mnie potwierdzeniem sensu życia – mówił podczas uroczystości prof. Regulski.

Najważniejsi są ludzie

Drugi z wyjątkowych obywateli to prof. Bohdan Gruchman. Od lat zajmuje się głównie problematyką rozwoju regionalnego. Wieloletni rektor Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, a także fundator stypendiów dla marklowickich uczniów. To także mąż nieżyjącej już patronki miejscowego gimnazjum Moniki Gruchmanowej.

W czasie uroczystości nie tylko dziękował, ale także wyraźnie zadowolony podkreślał fakt pojawienia się w gronie honorowych obywateli obok profesora Regulskiego.  

– Bardzo się z tego cieszę. To mój serdeczny kolega, z którym miałem okazje współpracować – mówił profesor. Dodał również, że Marklowice są klinicznym przypadkiem jak wykorzystać kapitał ludzki, który jego zdaniem jest jeszcze ważniejszy od rozwoju gminy napędzanego inwestycjami.   

Umowa podpisana

Gośćmi tegorocznych Dni Marklowic byli przedstawiciele miasta Barlin we Francji i czeskiej Stonavy. Formalnym potwierdzeniem współpracy tych samorządów z Marklowicami było odsłonięcie przydrożnej tablicy umiejscowionej na granicy Marklowic i  podpisanie umowy. Na tym zakończono część oficjalną „święta gminy”.

Zabawa na placu za Urzędem Gminy trwała z kolei już od soboty. Na scenie nie zabrakło śląskiego humoru, pojawiły się zespoły dziecięce i młodzieżowe, a gwiazdą imprezy były „Brathanki”.

(raj)

  • Numer: 23 (385)
  • Data wydania: 05.06.07