środa, 26 czerwca 2024

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

W Mszanie spore zmiany

06.03.2007 00:00
Od 1 marca Wiejski Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Gminny Ośrodek Sportu mają nowych dyrektorów. W domu kultury Mirosława Szymanka zastąpił dziennikarz Tomasz Miler z Wodzisławia, natomiast dyrektorem GOS-u jest były wiceburmistrz Rydułtów Henryk Niesporek. Zastąpił on na tym stanowisku Mirosława Banaka, który skazany przez sąd musiał odejść.

Szefem WOKiR-u został dziennikarz Tomasz Miler z Wodzisławia, natomiast Gminnym Ośrodkiem Sportu pokieruje były wiceburmistrz Rydułtów Henryk Niesporek. Pierwszy z panów zastąpił Mirosława Szymanka, który już niebawem rozpocznie współpracę z klubem sportowym Gosław Jedłownik. Jako menedżer ma się zajmować doradztwem i promocją. Henryk Niesporek zastąpił z kolei Mirosława Banaka. Ten odchodząc, nie chciał zdradzić co dalej zamierza robić.

Liczy na młodzież 

Tomasz Miler, po studiach dziennikarskich, które ukończył w 1982 r., pracował w Radio Katowice, a trzy lata później znalazł zatrudnienie w rozgłośni zakładowej kopalni „Pniówek” w Jastrzębiu. Od 1991 r. zajmował się redagowaniem dwutygodnika Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa pn. „Wspólne Sprawy”. Rok później odszedł z kopalni, ale z pisma nie zrezygnował, redaguje je do dzisiaj. Dodatkowo prowadzi działalność finansowo-ubezpieczeniową. Ma żonę i dwie córki. Starsza ma 24 lata, młodsza 5.

– Od czasu do czasu w swoim życiu odczuwam potrzebę zmian, stąd moja decyzja o przystąpieniu do konkursu na to stanowisko. To był mój pierwszy konkurs, w którym wziąłem udział. Jak się okazało, szczęśliwy – mówi Tomasz Miler.

Zapraszam w tygodniu

Nowy dyrektor zapewnia, że nie szykuje żadnych zmian personalnych. – Ci ludzie znają się na swojej pracy i robią to bardzo dobrze – mówi szef mszańskiego domu kultury. Marzy o tym, by placówkę, którą od kilku dni kieruje odwiedzało jeszcze więcej ludzi.

– Chodzi o to, by gromadzili się tutaj w zwykłe dni. Nie tylko przy okazji wielkich imprez. Liczę na młodzież. Myślę na przykład o tym, by wyjść w stronę szkół i tutaj prezentować osiągnięcia uczniów. Dodatkowo je oceniać i nagradzać. Jeśli uda się zachęcić twórców do prezentowania swoich talentów właśnie u nas, to będzie bardzo dobrze. Mam nadzieję, że to się uda – dodaje nowo wybrany dyrektor.   

Pan wiceburmistrz

Nie zepsuć tego co dobre i zaszczepić dobre doświadczenia – to metoda na kierowanie GOS-em Henryka Niesporka. Socjolog z Rydułtów przez ostatnie 14 lat pracował w samorządzie. Najpierw jako radny i członek Zarządu Miasta, a następnie jako wiceburmistrz. Pełniąc te funkcje zajmował się głównie sportem i rekreacją.  Czynił to także wcześniej. W latach (1976-81) był kierownikiem działu wczasów i wypoczynku w KWK Rydułtowy. Tutaj pracował także kolejne 5 lat, jednak już jako inspektor do spraw płac. Od 1986 r. prowadził działalność gastronomiczną na własny rachunek, aż do 1998 r., kiedy to został wiceburmistrzem. Henryk Niesporek jest także założycielem i wiceprezesem stowarzyszenia „Nasz Śląsk” propagującego turystykę. Ma dwie córki w wieku 27 i 34 lat oraz wnuczka i wnuczkę.
 
Musimy działać wspólnie

Dyrektor GOS będzie odpowiadał za funkcjonowanie nie tylko krytej pływalni, która jak mówi od lat jest bardzo dobrze zarządzana, ale także za działalność klubów sportowych: Płomień Połomia, Start Mszana oraz UMKS Delfin.

– Najważniejsze to przeszczepić swoje dobre doświadczenia z pracy w Rydułtowach właśnie tutaj w Mszanie. Zależy mi na współpracy z domami kultury, szkołami i klubami. Dobrze by było, gdyby powstawały wspólne inicjatywy. Wiem, że jest to możliwe – dodaje dyrektor Niesporek.  

Rafał Jabłoński

  • Numer: 10 (372)
  • Data wydania: 06.03.07