Psi obowiązek
– Czekaliśmy do końca z podjęciem decyzji o opłacie, bo planowana była zmiana, która dałaby możliwość decydowania gminie czy w ogóle ma być ten podatek czy nie. Niestety jeszcze do przyszłego roku wszystko pozostaje po staremu – tłumaczy Marek Hawel, burmistrz Pszowa.
Tutaj opłata roczna wynosi 32 złote. Właściciele budynków mieszkalnych płacą za czworonoga o połowę mniej. Zwolnione z opłat są osoby powyżej 65 roku życia. Konieczność uregulowania opłat co roku spotyka się z protestem zwłaszcza właścicieli domów jednorodzinnych. W końcu sami muszą dbać o utrzymanie czystości na terenie posesji, po której biega pies. Dlatego nie czują się zobowiązani do pokrywania jakichkolwiek dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem zwierzęcia. Niewielu jednak wie, że pieniądze, które w formie podatku trafiają do gminnej kasy są przeznaczane na wyłapywanie bezpańskich psów i utrzymanie ich w rybnickim schronisku dla bezdomnych zwierząt.
– W okresie zimowym mamy nawet do 20 interwencji miesięcznie. Rocznie wydajemy na bezpańskie psy około 24 tys. zł – mówi Marek Hawel.
Zgodnie z ustawą nie pobiera się opłaty za posiadanie psa, który jest pomocą dla osób niepełnosprawnych, tj.: niewidomych, głuchoniemych, niedołężnych. Za czworonoga nie muszą płacić także emeryci w wieku powyżej 65 lat prowadzący samodzielnie gospodarstwo domowe. Opłata ominie także właściciela dwóch psów, jeżeli wykorzystywane są do pilnowania gospodarstw rolnych.
Opłaty za psa w powiecie wodzisławskim:
Wodzisław: 42 zł
(dla właścicieli budynków mieszkalnych 21 zł).
Radlin: 40 zł
(dla właścicieli budynków mieszkalnych 20 zł)
Pszów: 32 zł
(dla właścicieli budynków mieszkalnych 16 zł)
Rydułtowy: 39 zł
Mszana: 13 zł
(właściciele jednego psa są zwolnieni z opłat)
Lubomia: 23 zł
Gorzyce: 23 zł
Godów: 20 zł
(j.sp)
Najnowsze komentarze