Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Człowiek spoza układów

06.02.2007 00:00
Chciałem na stanowisko zastępcy kogoś spoza tzw. polityki pszowskiej, dlatego wybór trwał tak długo – mówi burmistrz.

Od początku lutego wiceburmistrzem Pszowa jest Tomasz Dzierżęga z Jastrzębia. Marek Hawel radził sobie bez zastępcy ponad trzy miesiące. Jak mówi, szukał fachowca, który będzie umiał ściągnąć do miasta fundusze zewnętrzne. Sprawa wcale nie była prosta, bo ludzie z takimi zdolnościami nie garną się do sprawowania urzędów publicznych. Zarobki nie są tak atrakcyjne jak w firmach prywatnych i ciągle jest się narażonym na ataki.

– Rozpuściłem wici wśród znajomych z różnych środowisk. Potem były już tylko rozmowy. Z panem Tomaszem doskonale się rozumiemy, choć nigdy wcześniej się nie znaliśmy –  mówi burmistrz

Tomasz Dzierżawa ma 34 lata. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Śląskim i bankowości uniwersalnej na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Na swoim koncie ma dziesięcioletni staż pracy, głównie w firmach prywatnych. Zaczynał od stanowiska referenta prawnego, później był kierownikiem. Następnie objął funkcję zastępcy prezesa Towarzystwa Budownictwa Społecznego Daszek w Jastrzębiu. Zasiadał w Radzie Nadzorczej jednego z tamtejszych banków. Ostatnio sprawował funkcję dyrektora naczelnego zakładów mięsnych Haga w Jastrzębiu. Jednocześnie był koordynatorem projektu modernizacyjnego, który realizowała firma. Dzięki m.in. panu Tomaszowi zakład dostał kilkumilionowe wsparcie finansowe z funduszu SAPARD.

– Dopiero rozpocząłem pracę i trudno mówić o jakiejś strategii. Wszystko zależy od tego czy zostanie przyjęty budżet. Poddaję się koncepcjom burmistrza, dla którego celem nadrzędnym jest wsparcie budżetu miejskiego środkami pomocowymi – mówi Tomasz Dzierżawa.

Pensja nowego zastępcy wyniesie 5 900 zł brutto. Jest niższa od wynagrodzenia jego poprzednika o 200 złotych. Jest kawalerem, doskonale zna język angielski. Wolny czas spędza bardzo aktywnie. Lubi kolarstwo górskie, narciarstwo biegowe i podróże. Ostatnio był w Nowej Zelandii.

(j.sp)

  • Numer: 6 (368)
  • Data wydania: 06.02.07