Niedziela, 5 maja 2024

imieniny: Ireny, Waldemara, Piusa

RSS

Światełko z Betlejem wszytkim niesie pokój

19.12.2006 00:00
Harcerze propagują piękną tradycję zapoczątkowaną w Austrii. Przed Bożym Narodzeniem do kościołów, różnych instytucji i środowisk harcerze hufca wodzisławskiego rozniosą Betlejemskie Światło Pokoju.

Ogień rozpalony w Grocie Narodzenia w Betlejem odbiorą na Jasnej Górze przed cudownym obrazem Matki Boskiej.

– Po raz pierwszy do Polski Betlejemskie Światło Pokoju trafiło w 1991 r. – opowiada Henryk Komarek, komendant Hufca Ziemi Wodzisławskiej ZHP. – Zawsze jest odbierane na Łysej Polanie od skautów słowackich.  Światełko zapalają skauci austriaccy w Grocie Betlejemskiej.

Polacy odbiorą Betlejemski Ogień 17 grudnia a potem przekażą go do Rosji i na Litwę. W Polsce z Łysej Polany światełko trafia na Jasną Górę – tam spotykają się harcerze z całego kraju. W Auli Kordeckiego łamią się opłatkiem a potem odprawiana jest msza święta przed cudownym obrazem Matki Boskiej. Przeor klasztoru jasnogórskiego, biskup częstochowski oraz przedstawiciele władz ZHP przekazują Betlejemski Ogień delegacjom harcerzy z całego kraju. Potem oni rozwożą go do swoich środowisk.

– Co roku ta tradycja się rozszerza, jest to znak odradzania się ruchu skautowego – mówi komendant Komarek. – Myślę, że po pewnym czasie nie będzie miejsca, gdzie Betlejemskie Światełko Pokoju nie dotrze. W tym roku roznoszone jest ono pod hasłem „Jeden świat – jedno światełko”.

Akcja związana z Betlejemskim Światłem Pokoju nie zaczyna się 17 grudnia, ani nie kończy po świętach. Związane są z tym działania prowadzone przez cały rok na rzecz potrzebujących. Harcerze pomagają osobom chorym i potrzebującym, organizują wypoczynek dla dzieci z ubogich rodzin. Przed świętami zebrano 700 kg różnych produktów dla banku żywności. W styczniu w pszowskiej bazylice harcerze zorganizują koncert kolęd. Wystąpi zespół “Słoneczni” oraz grupy harcerzy ziemi wodzisławskiej.

(jak)

  • Numer: 51 (360)
  • Data wydania: 19.12.06