Światełko z Betlejem wszytkim niesie pokój
Ogień rozpalony w Grocie Narodzenia w Betlejem odbiorą na Jasnej Górze przed cudownym obrazem Matki Boskiej.
– Po raz pierwszy do Polski Betlejemskie Światło Pokoju trafiło w 1991 r. – opowiada Henryk Komarek, komendant Hufca Ziemi Wodzisławskiej ZHP. – Zawsze jest odbierane na Łysej Polanie od skautów słowackich. Światełko zapalają skauci austriaccy w Grocie Betlejemskiej.
Polacy odbiorą Betlejemski Ogień 17 grudnia a potem przekażą go do Rosji i na Litwę. W Polsce z Łysej Polany światełko trafia na Jasną Górę – tam spotykają się harcerze z całego kraju. W Auli Kordeckiego łamią się opłatkiem a potem odprawiana jest msza święta przed cudownym obrazem Matki Boskiej. Przeor klasztoru jasnogórskiego, biskup częstochowski oraz przedstawiciele władz ZHP przekazują Betlejemski Ogień delegacjom harcerzy z całego kraju. Potem oni rozwożą go do swoich środowisk.
– Co roku ta tradycja się rozszerza, jest to znak odradzania się ruchu skautowego – mówi komendant Komarek. – Myślę, że po pewnym czasie nie będzie miejsca, gdzie Betlejemskie Światełko Pokoju nie dotrze. W tym roku roznoszone jest ono pod hasłem „Jeden świat – jedno światełko”.
Akcja związana z Betlejemskim Światłem Pokoju nie zaczyna się 17 grudnia, ani nie kończy po świętach. Związane są z tym działania prowadzone przez cały rok na rzecz potrzebujących. Harcerze pomagają osobom chorym i potrzebującym, organizują wypoczynek dla dzieci z ubogich rodzin. Przed świętami zebrano 700 kg różnych produktów dla banku żywności. W styczniu w pszowskiej bazylice harcerze zorganizują koncert kolęd. Wystąpi zespół “Słoneczni” oraz grupy harcerzy ziemi wodzisławskiej.
(jak)
Najnowsze komentarze