Twój dom - Dwa w jednym
Przy dzieleniu przestrzeni należy pamiętać o kilku zasadach. Rozdzielając pokój, należy zrobić to tak, by do obu jego części docierało światło dzienne, warto też przewidzieć zawczasu rozmieszczenie instalacji elektrycznej oraz grzewczej. Urządzając na nowo pomieszczenie na kącik do pracy dla starszego dziecka, warto przeznaczyć co najmniej 1,1 x 1,2 m – tyle miejsca potrzeba na ustawienie standardowego biurka i krzesła. Wydzielając miejsca do spania, trzeba zostawić minimum 70-centymetrowe korytarze do swobodnego przechodzenia i sprzątania.
Lekka ściana z płyty
Przystępując do stawiania ściany z płyt g-k, najpierw należy zaznaczyć na podłodze i ścianach (pamiętając o dokładnym wyznaczeniu pionu) linie montażu szkieletu ścianki. Budujemy go z metalowych, ocynkowanych kształtowników, które przycinamy nożycami do blachy. Do sufitu, podłogi i ścian przykręcamy szyny, tworzące obwód ścianki. Jeżeli będą montowane w niej drzwi, futrynę ustawiamy i blokujemy w żądanym miejscu, a następnie montujemy szkielet z dwóch pionowych słupków, utrzymujący drzwi (drzwi łączymy ze słupkami za pomocą blachowkrętów, całość wzmacniamy poziomą belką stabilizującą nad futryną). Docinamy pozostałe pionowe słupki do wysokości równej odległości między szyną podłogową a sufitową. Rozstawiamy je pionowo co połowę szerokości płyty (dla standartowych płyt g-k o szerokości 120 cm – co 60 cm). Łączenie słupków pionowych z szynami wykonujemy za pomocą specjalnych elementów łączących.
Mając tak przygotowany szkielet, docinamy płyty g-k do żądanych wymiarów. Należy pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych – po 10 mm nad podłogą i pod sufitem. Płyty przykręcamy do słupków co 25-30 cm, w odległości 1 cm od krawędzi.
Zgodnie z technologią wykonywania ścianek z płyt g-k, miejsca ich styku ze stropem należy zazbroić taśmą z włókna szklanego – taką, jaką stosuje się w miejscach łączeń płyt. Doskonale sprawdzają się taśmy z oferty Doliny Nidy, zatopione w masie szpachlowej Gipsar Max lub gipsie szpachlowym F. Ściankę należy pozostawić do wyschnięcia, następnie starannie oszlifować i odkurzyć.
Murujemy z cegieł lub pustaków
Ze względu na oszczędność przestrzeni, proponuję wykonać ją – zamiast z bloczków z betonu komórkowego – z cegieł lub pustaków ceramicznych. Ich grubość to 6,5 lub 12 cm. Są one najbardziej przydatne w wypadku generalnych remontów. Murujemy je na zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej. Znakomicie nadaje się do tego gotowa zaprawa murarska Atlas. Można ją układać w warstwie o grubości od 6 do 40 mm. W przypadkach, gdy ścianka ma być szczególnie obciążona, np. szafką czy półką z książkami, konieczne jest jej uzbrojenie, np. prętami stalowymi, ułożonymi w spoinach poziomych.
Atlas oferuje zaprawę tynkarską do wykonywania tynków w kategorii od 0 do III, gdzie grubość warstwy wynosi od 6 do 30 mm. Zaprawa oferowana jest w dwóch wersjach: do tynkowania ręcznego i maszynowego. Druga to drobnokruszywowa zaprawa tynkarska Atlas o grubości warstwy od 2 do 10 mm. Zawartość drobnego kruszywa pozwala na uzyskanie powierzchni bardzo gładkich, przeznaczonych pod malowanie.
Jeżeli na wybudowanej ściance został położony tynk o niższej kategorii (od 0 do II), wówczas do nadania idealnej gładkości jej powierzchni posłużą gipsowe gładzie szpachlowe Gipsar Uni lub Gipsar Perfekt. Równie doskonale sprawdzi się akrylowa masa szpachlowa Gipsar Uniplast – jest ona wygodniejsza do użycia od pozostałych Gipsarów, ponieważ ma konsystencję masy gotowej do nakładania.
ATLAS
Najnowsze komentarze