środa, 1 maja 2024

imieniny: Józefa, Jeremiego, Lubomira

RSS

Twórcy mają następców

12.12.2006 00:00
Warsztaty artystyczne zorganizowane w domu kultury zakończyły się wystawą dziecięcych prac.

Kilkadziesiąt dzieci brało udział w warsztatach artystycznych zorganizowanych przez Wiejski Dom Kultury w Czyżowicach. Przez kilka miesięcy uczyły się one szydełkowania, lepienia rzeźb z gliny, haftowania, malowania temperą i wykonywania ozdób z gipsu. Zajęcia prowadzili miejscowi twórcy a projekt został dofinansowany z Funduszu Lokalnego „Ramża”.

Na zakończenie trwających kilka tygodni zajęć zorganizowana została wystawa prac wykonanych przez dzieci. Była to okazja do podsumowania warsztatów, a każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom.

– Na zajęciach była luźniejsza atmosfera, inna niż w szkole – opowiadał Marek Grzebyk, który uczył dzieci malowania i lepienia z gliny. – Zostawiłem uczestnikom swobodę jeśli chodzi o tematykę, udzielałem tylko wskazówek technicznych. Podczas zajęć z malowania temperą potwierdza się zasada, że malarz maluje wszystkim. Nie przypuszczałem, że tak duża grupa dzieci będzie przychodzić i że będą pracować z tak dużym zaangażowaniem.

Podczas zajęć z szydełkowania dzieci wykonywały pod kierunkiem Agnieszki Smiatek drobne prace, ucząc się techniki tego rękodzieła. Ewa Raszczok pokazywała jak zrobić ozdoby z gipsu. Uczestnicy zajęć malowali gotowe odlewy, wykonali 56 serduszek, które zostały wręczone dziadkom i babciom podczas Dnia Seniora.

– Haft krzyżykowy to bardzo trudna technika – opowiadała Ewa Jureczka. – Trzeba mieć dużo cierpliwości, uważnie liczyć, bo każde przesunięcie o jedno oczko powoduje, że wzór się nie uda. Często trzeba pruć i wyszywać od nowa. Nie wszystkie dzieci ukończyły swoje prace.

Warsztaty artystyczne, które zorganizowała Maria Kmiecik, dyrektor WDK Czyżowice, okazały się bardzo dobrym pomysłem. Dzieci uczyły się tradycyjnego rękodzieła i bardzo im się to spodobało. Uczestnicy przychodzili do domu kultury jeszcze przed rozpoczęciem zajęć nie mogąc się ich doczekać.

(jak)

  • Numer: 50 (359)
  • Data wydania: 12.12.06