środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Dziękujemy i prosimy o jeszcze…

26.09.2006 00:00
Powiatowe nagrody w dziedzinie kultury rozdane.
W tym roku nagrody trafiły do siedmiu osób. Za twórczość literacką i publicystyczną otrzymał ją emerytowany górnik Jerzy Buczyński. W swojej twórczości literackiej popularyzuje lokalne i regionalne dziedzictwo kultury śląskiej. Wydał dwa zbiory opowiadań „Bojdy ślońskie” oraz „Skarbnik, zmory, utopce i upiory”. Nagrodę za upowszechnianie twórczości artystycznej otrzymała Elżbieta Lasocka. Laureatka jest założycielem i trenerem formacji tanecznej „SPIN” działającej przy Wodzisławskim Centrum Kultury. Zespół od lat zdobywa wysokie miejsca na przeglądach i konkursach tanecznych. Kolejną laureatką jest Maria Baron, która od lat zajmuje się rozwijaniem społecznego życia kulturalnego. To były kierownik Społecznych Ognisk Muzycznych w Rydułtowach i w Pszowie. Zaangażowana w pracę społeczną w latach 1946-1957 jako dyrygent Chóru „Paderewski”, od 1986 roku dyrygent chóru mieszanego „Cecylia” w Pszowie. Od 1999 roku związana z zespołem regionalnym „Pszowiki”.
 
Nagrodę otrzymał także Mirosław Szymanek, dyrektor Wiejskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie. Dał się poznać jako świetny działacz kultury. Przy pomocy mieszkańców gminy realizuje niesamowite przedsięwzięcia, o których głośno nie tylko w powiecie wodzisławskim. Za całokształt działalności kulturalnej nagrodę otrzymał Kazimierz Cichy – zaangażowany w promowanie kultury regionalnej ziemi wodzisławskiej. Jest autorem publikacji „Wodzisław Śląski - Nasze Miasto” i „Krajobrazy Ziemi Wodzisławskiej”, a także licznych artykułów o tematyce regionalnej. W gronie laureatów jest także archeolog Sławomir Kulpa. Przez niespełna 10 lat odkrył wiele cennych źródeł dotyczących Wodzisławia. Wydał szereg publikacji i prac archeologicznych.
 
Nagrodę dodatkową w kategorii „Upowszechniania twórczości artystycznej” przyznano Aleksandrowi Mrozkowi. Laureat od 70 lat śpiewa w różnego rodzaju zespołach. W 1977 roku reaktywował chór „Słowik nad Odrą”, który koncertował w kraju i na świecie. Dzięki jego staraniom ożył chór „Moniuszko” z Czyżowic oraz odrodziło się wiele innych chórów. Laureaci otrzymali po 1,5 tys. zł. Aleksander Mroczek – laureat nagrody dodatkowej odebrał tysiąc złotych.
 
(raj)
  • Numer: 39 (348)
  • Data wydania: 26.09.06