Nowe wybory stare twarze
Kto będzie walczył o najwyższe funkcje w najbliższych wyborach samorządowych?
Wybory odbędą się 12 listopada. Do 13 października należy zarejestrować listy wyborcze do rad gmin, miast i powiatów. Już dzisiaj można wiele powiedzieć o samorządach powiatu wodzisławskiego na kolejne lata.
Jan Materzok nie będzie starostą na kolejną kadencję. Wszystko wskazuje na to, że nie wystartuje on w najbliższych wyborach. Kto zajmie jego miejsce? Decydujący głos w tej sprawie będą mieli prawdopodobnie radni powiatowi Forum Samorządowego (w wyborach powiatowych starostę wybierają radni, a nie bezpośrednio mieszkańcy). Komitet ten tworzą m.in. Eugeniusz Wala – przewodniczący Rady Powiatu, jego zastępca Adam Gawęda, a także członkowie Zarządu Powiatu Mirosław Szymanek, Grażyna Durczok i Andrzej Kania (członek etatowy zajmujący się oświatą). Do tego grona dołączył prezes Odry Wodzisław i były prezydent Wodzisławia Ireneusz Serwotka. Z pewnością utworzymy blok wyborczy z innym komitetem. Możliwe są różne warianty. Oczywiście najważniejszy głos mają wyborcy. Oni zdecydują, kto będzie rozdawał karty – mówi Eugeniusz Wala. Nie jest wykluczone, że właśnie on zajmie miejsce Jana Materzoka. Nie można lekceważyć także Ireneusza Serwotki. Są i tacy, którzy po czteroletniej przerwie wróżą powrót na stanowisko starosty Jerzego Rosoła.
Wodzisław
Na pewno w wyborach wystartuje obecny prezydent Adam Krzyżak, a także wicestarosta Józef Żywina. Jako Demokracja i Samorządność już zarejestrowaliśmy swoje listy do rad miast i gmin oraz powiatu – powiedział nam Józef Żywnia. Wszystko wskazuje na to, że kandydatów będzie więcej. Do walki przymierza się przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Mandrysz (wiceprezydent miasta w latach 1994 – 2002). Ciągle się nad tym zastanawiam i dzisiaj nie jestem w stanie powiedzieć na pewno – twierdzi Mandrysz. Mówi się także o Jarosławie Szczęsnym, radnym powiatowym i szefie Stowarzyszenia Integracji Europejskiej. W męskim towarzystwie ma się pojawić kobieta. Ciągle nie wiadomo kto to będzie. Coraz częściej wymienia się Teresę Rybkę, nauczycielkę Szkoły Podstawowej nr 9 i Gimnazjum nr 4. Ta stanowczo zaprzecza. Nigdy nie myślałam o wystartowaniu w wyborach na prezydenta i nie zamierzam tego robić – deklaruje wodzisławianka.
Pszów
Jak wynika z dotychczasowych informacji, przedwyborcza scena polityczna nie ulegnie tutaj wielkim zmianom. Nadal dominują na niej dwa opozycyjne stowarzyszenia: Praworządność i Rozwój oraz Towarzystwo Przyjaciół Pszowa. Z obu wywodzi się dwóch najpoważniejszych kandydatów na fotel burmistrza w ubiegłych wyborach. Z PiR-u startował Paweł Kołodziej - obecny przewodniczący Rady Miejskiej, a TPP popiera Ryszarda Zapała, który wygrał tę rywalizację. Wszystko wskazuje na to, że układ sił pozostanie w tym roku równie silnie spolaryzowany jak cztery lata temu. Kolejny raz staną przeciwko sobie dwa największe komitety wyborcze, z tą jednak różnicą, że kandydaci nieco się zmienią. Jak się dowiedzieliśmy, w tegorocznych wyborach kandydować będzie obecny gospodarz miasta, natomiast Paweł Kołodziej nie wystartuje. Czy w tej sytuacji Ryszard Zapał ma większe szanse wygrać? Jego dość silnej wydawałoby się pozycji zagraża wyrok sądu w sprawie naruszenia tajemnicy korespondencji. Jeśli się uprawomocni, wówczas będzie musiał zrezygnować. Wolałbym, żeby to się wyjaśniło przed wyborami - mówi obecny burmistrz Pszowa. Przeciwna strona też nie jest w najlepszej sytuacji. Ponieważ najsilniejszy kandydat PiR-u nie startuje, nie wiadomo, czy ktoś inny zdobędzie wystarczające poparcie. Jesteśmy na etapie ustalania, kto od nas będzie kandydował - powiedział nam w minionym tygodniu Paweł Kołodziej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że mógłby to być Erwin Rajman. Mamy wiele nazwisk na liście politycznej - dementuje pogłoski Paweł Kołodziej. Niewykluczone, że pojawi się ktoś trzeci, niezwiązany z tymi dwoma stowarzyszeniami. Na razie jednak nic o tym nie wiadomo.
Rydułtowy
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Rydułtowach. Tutaj, podobnie jak w minionych latach, kandydatów na burmistrza jest sporo i walka do ostatniej chwili może być zacięta. Już teraz znanych jest nieoficjalnie kilka nazwisk, a niewykluczone, że lista jeszcze się wydłuży. Wiadomo już, że o fotel burmistrza po raz kolejny będzie się starał Alfred Sikora, który tę funkcję sprawuje już drugą kadencję. Jego kontrkandydatami w wyborach na gospodarza miasta będą prawdopodobnie Henryk Hajduk - były poseł na sejm RP, a także Grzegorz Dziewior, który wcześniej startował w wyborach do sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości. W listopadowych wyborach weźmie także udział Ryszard Zawisz - rydułtowski magister rehabilitacji. Na nieoficjalnej liście kandydatów na burmistrza największą chyba niespodzianką jest nazwisko Kornelii Newy, emerytowanej nauczycielki i wieloletniej dyrektorki Szkoły Podstawowej nr 1 w Rydułtowach. Uważam, że przyszedł czas na kobiety - argumentuje Kornelia Newy. Właśnie przeszła na emeryturę i jak mówi ma mnóstwo sił i energii do działania, a także wiele pomysłów. Wielu rodziców, nauczycieli zwraca się do mnie z propozycją, żebym wystartowała i dlatego postanowiłam spróbować - mówi znana w swoim mieście nauczycielka. W minionych latach zasiadała już przez dwie kadencje w Radzie Miejskiej, była też radną powiatu.
Radlin
Dotychczasowa burmistrz Radlina Barbara Magiera zapowiada, że wystartuje w wyborach również tym razem. Trudno jeszcze powiedzieć kto będzie jej głównym kontrkandydatem. Jakiś czas temu miejscowa komórka Sojuszu Lewicy Demokratycznej zapowiadała wystawienie silnego kandydata. Jak się dowiedzieliśmy, miał nim być Stanisław Lapawa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 na Obszarach. Ale stwierdził on, że nie będzie kandydował na stanowisko burmistrza. W przedwyborczych plotkach przewijają się nazwiska niektórych kandydatów, którzy rywalizowali z Barbarą Magierą cztery lata temu – Henryka Rducha i Eugeniusza Brannego. Ale jak się dowiedzieliśmy, oni sami raczej nie potwierdzają startu w wyborach na burmistrza. Powtarza się także nazwisko Eugeniusza Muchy, który rok temu kandydował na posła z ramienia Platformy Obywatelskiej oraz Mirosława Chłodka – byłego wiceburmistrza, który startował w wyborach parlamentarnych z tego samego ugrupowania pięć lat temu. Czy któryś z nich zdecyduje się ubiegać się o fotel burmistrza Radlina trudno obecnie powiedzieć. O wystawieniu własnego kandydata zapewnia Leszek Bednorz organizujący listę kandydatów do Rady „Przyszłość Radlina”. Jednak nie wiadomo kto nim będzie.
#nowastrona#
Godów
#nowastrona#
Godów
Do niedawna wydawało się, że dotychczasowy wójt Godowa Józef Pękała z pewnością będzie ubiegał się o wybór na kolejną kadencję. Jednak, jak nam powiedział, coraz bardziej rozważa on możliwość podjęcia decyzji, by nie zgłaszać ponownie swojej kandydatury. Natomiast zdecydowanie zapewnił o tym, że wystartuje w wyborach na wójta obecny wiceprzewodniczący Rady Gminy Zygmunt Skupień ze Skrzyszowa. Mówi się także o ewentualnym kandydacie z Gołkowic, którym miałby być Antoni Tomas – w poprzedniej kadencji radny powiatowy.
Gorzyce
Ciekawa sytuacja może być w Gorzycach. Sprawująca od wielu lat funkcję wójta Krystyna Durczok zapowiada przejście na emeryturę. Chęć kandydowania potwierdza obecny przewodniczący Rady Gminy Stanisław Sitek, który z samorządem gorzyckim związany jest od samego początku. Kolejnym pewnym kandydatem miałby być Piotr Oślizło z Czyżowic, plotki mówią również o Bogdanie Myśliwcu, który startował już na wójta cztery lata temu oraz Joachimie Władarzu.
LUBOMIA
Natomiast przedwyborcza cisza panuje w Lubomi. O wybór na kolejną kadencję na pewno ubiegać się będzie obecny wójt Czesław Burek. O innych kandydatach nie słychać.
Marklowice
Tutaj pozycja Tadeusza Chrószcza wydaje się nie zagrożona. Nie widać jego kontrkandydata. O stanowisko wójta nie zamierza ubiegać się Czesław Karwot - wicestarosta w latach 1998 – 2002 i przewodniczący Stowarzyszenia Mieszkańców Terenów Górniczych. Czy wystartuje do Rady Powiatu lub do Sejmiku Województwa Śląskiego? Rozmowy ciągle trwają. Na razie się nad tym zastanawiam – odpowiada Karwot.
Mszana
Podobnie sytuacja wygląda w Mszanie. Jerzy Grzegoszczyk jest póki co jedynym kandydatem na stanowisko wójta. W samorządzie działa już od 1982 r. Najpierw był naczelnikiem gminy, a od 1990 r. wójtem.
(raj, izis, jak)
Najnowsze komentarze