Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Swój spoczywa między swymi

18.07.2006 00:00
Mieszkańcy Kokoszyc nie zapomnieli o swoich sąsiadach poległych w czasie wojny. W kościele pojawiła się pamiątkowa tablica.
W przedsionku kościoła pw. Niepokalanego Serca Maryi zawisła „Tablica pamięci mieszkańców Kokoszyc ofiar II wojny światowej”. Widnieje na niej napis „Swój spoczywa między swymi” oraz 39 nazwisk. Najmłodszy - Szczepan Zganiacz miał zaledwie 17 lat, natomiast najstarszy - Franciszek Pluta 59. Msza święta w ich intencji odbyła się 10 lipca. Tego samego dnia uroczyście tablicę poświęcono. Kiedy szukałem informacji sprzed lat dotyczących mieszkańców Kokoszyc, niektóre nazwiska przewijały się bardzo często. Pomyślałem, że należałoby oddać im cześć. W zrealizowaniu pomysłu pomógł mi bardzo ks. prob. Grzegorz Brzyszkowski. Godne podziwu jest także zaangażowanie mieszkańców, którzy sfinansowali zakup tablicy - mówi Władysław Szymura, inicjator przedsięwzięcia.
 
Pierwszym krokiem do zrealizowania pomysłu było zorganizowanie spotkania z rodzinami poległych. Mieszkańców Kokoszyc, którzy stracili życie z rąk Niemców czy Rosjan jest ponad 50, jednak część ich rodzin znajduje się obecnie poza granicami kraju. Już odbieramy od nich sygnały, dlatego na tablicy zostawiliśmy miejsce, by dopisać kolejnych – dodaje Władysław Szymura. Zwraca on uwagę na wiek osób widniejących na tablicy. Są to najczęściej ludzie młodzi. Znany jest przypadek wtargnięcia Rosjan do jednego z domów. Zastrzelili tam mężczyznę, który nie zareagował na komendę „ręce do góry”. Był niesłyszący.
 
(raj)
  • Numer: 29 (338)
  • Data wydania: 18.07.06