Czwartek, 16 maja 2024

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Zwycięstwo poszkodowanych

16.05.2006 00:00
Sejm uchwalił ustawę zwalniającą poszkodowanych przez szkody górnicze z opłat sądowych. O zmianę niekorzystnych przepisów walczyło Stowarzyszenie Gmin Górniczych oraz Stowarzyszenie Mieszkańców Terenów Górniczych w Marklowicach.
Nie będzie opłat sądowych dla poszkodowanych przez kopalnie.
 
Sejm uchwalił ustawę zwalniającą dotkniętych przez szkody górnicze z opłat sądowych. Mieszkańcy naszego regionu mogą więc być usatysfakcjonowani – ich protesty przyniosły spodziewamy skutek.
 
O tej sprawie, bardzo istotnej dla poszkodowanych w wyniku eksploatacji górniczej, pisaliśmy już kilkakrotnie. Przypomnijmy, że za rządów Leszka Millera przyjęta została nowelizacja ustawy o opłatach sądowych, która likwidowała zwolnienia z takich opłat dla osób dotkniętych szkodami górniczymi. By założyć sprawę sądową o naprawę szkód musieliby wnosić oni bardzo wysokie opłaty – zależnie od wartości przedmiotu sporu. W przypadku uszkodzonych domów byłyby to nawet dziesiątki tysięcy złotych. Stowarzyszenie Mieszkańców Terenów Górniczych zorganizowało w zeszłym roku akcję zbierania podpisów pod petycją do Sejmu o zmianę niekorzystnych przepisów. Apele do władz państwowych kierowało Stowarzyszenie Gmin Górniczych. Od początku staliśmy na stanowisku, że ta ustawa jest krzywdząca dla mieszkańców. Nasze stowarzyszenie rozpoczęło starania o jej zmianę i dzięki zaangażowaniu posłów się udało - mówi Tadeusz Chrószcz, prezes SGG.
 
Projekty ustaw w tej sprawie przygotowali posłowie Platformy Obywatelskiej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przewidywały one przywrócenie zapisów Prawa geologicznego i górniczego zwalniających poszkodowanych w wyniku eksploatacji górniczej z opłat sądowych. Natomiast rząd przygotował własny projekt nowelizacji ustawy o opłatach sądowych. Mijały kolejne tygodnie i sprawa ta nie trafiała pod obrady Sejmu. Tymczasem od 2 marca weszły w życie przepisy wprowadzone przez rząd Leszka Millera i dotknięci szkodami górniczymi kierując sprawę do sądu musieliby wnosić opłaty. Oczywiście wiele osób starało się składać pozwy przed 2 marca.
 
W marcu do Stowarzyszenia Mieszkańców  Terenów Górniczych dotarł rządowy projekt nowelizacji ustawy o opłatach sądowych, likwidujący zapisy niekorzystne dla poszkodowanych. Przewidywał on zwrot opłat wniesionych po 2 marca 2006 r. z mocy prawa. I ten rządowy projekt został uchwalony 12 maja. Uwzględniono też poprawkę zasugerowaną przez Stowarzyszenie Mieszkańców – w projekcie mówiło się o zwolnieniu z opłat „strony dochodzącej odszkodowań” a zdaniem Stowarzyszenia należało to sformułowanie zmienić na „strona dochodząca naprawy szkód” spowodowanych ruchem zakładu górniczego.
 
Zaproponowaliśmy taką zmianę, gdyż mogłoby potem dochodzić do sporów interpretacyjnych – tłumaczy Czesław Karwot, przewodniczący Stowarzyszenia. Wypłata odszkodowania jest tylko jedną z form naprawy szkód górniczych, może to być też remont domu, czy wybudowanie nowego obiektu. Cieszymy się, że udało się doprowadzić do zmiany przepisów niekorzystnych dla mieszkańców. Poprzedni Sejm popełnił błąd, który teraz został naprawiony.
 
Przypomnijmy, ze to już drugie takie zwycięstwo mieszkańców naszego regionu. Kilka lat temu uchwalono przepisy opodatkowujące odszkodowania z tytułu szkód górniczych. Dzięki protestom zainicjowanym przez Stowarzyszenie Mieszkańców Terenów Górniczych przepisy te zostały uchylone.
 
(jak)
  • Numer: 20 (329)
  • Data wydania: 16.05.06