środa, 29 maja 2024

imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

RSS

Obywatelstwo dla Kilara

25.04.2006 00:00
Wojciech Kilar, światowej sławy kompozytor został honorowym obywatelem Wodzisławia.
Stosowną uchwałę w tej sprawie radni Wodzisławia podjęli kilka miesięcy temu. Uroczystość nadania honorowego obywatelstwa odbyła się 21 kwietnia w sali widowiskowej tutejszego Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum”. Wojciech Kilar nie krył wzruszenia, choć można powiedzieć, że nagrody i wyróżnienia to dla niego chleb powszedni.
 
Jechałem tutaj z lękiem, bo przyjmowanie honorów zawsze jest trudne. Ze szczerego serca dziękuję za to niezwykłe wyróżnienie. To dla mnie dowód na to, że moja zabawa z nutami ma jakiś sens – mówił jak zwykle skromny Wojciech Kilar.
 
Kompozytor nie po raz pierwszy był w Wodzisławiu. Od kiedy cztery lata temu został patronem tutejszej szkoły muzycznej stara się odwiedzać swoich podopiecznych przynajmniej raz w roku.   Uroczystość nadania honorowego obywatelstwa uświetnił występ orkiestry symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Braci Szafranków w Rybniku pod dyrekcją Romany Kuczery oraz uczeń wodzisławskiej szkoły muzycznej, której patronuje kompozytor.
 
Za swoją działalność artystyczną Wojciech Kilar otrzymał wiele nagród, m.in. nagrodę Fundacji im. Lili Boulanger w Bostonie, nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, nagrodę Związku Kompozytorów Polskich. Otrzymał również liczne nagrody za muzykę filmową, m.in. w 1975 roku na Festiwalu Filmów Polskich w Gdańsku za muzykę do „Ziemi obiecanej”, w 1981 za muzykę do filmu „Z dalekiego kraju: papież Jan Paweł II (reż. Krzysztof Zanussi). Za muzykę do filmu „Dracula” Kilar otrzymał Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Producentów „ASCAP Award 1992” w Los Angeles. W 1991 roku przyznano mu Nagrodę Komitetu Kinematografii. W 1976 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
pp
  • Numer: 17/18 (326/327)
  • Data wydania: 25.04.06