środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Poprawiają ministerstwo

18.04.2006 00:00
Zgodna z interesami mieszkańców Śląska dotkniętych szkodami górniczymi jest proponowana przez rząd zmiana ustawy o kosztach sądowych.
Na prośbę Ministerstwa Sprawiedliwości Stowarzyszenie Mieszkańców Terenów Górniczych zaproponowało w tekście zmienianej ustawy drobną poprawkę, która może jednak mieć istotne znaczenie dla zainteresowanych.
 
Na łamach „Nowin Wodzisławskich” pisaliśmy już kilkakrotnie o krzywdzącej dla mieszkańców terenów górniczych zmianie ustawy o kosztach sądowych. Przepisy uchwalone za rządów Leszka Millera (które weszły w życie z początkiem lutego) przewidują, że poszkodowani w wyniku eksploatacji górniczej dochodząc zadośćuczynienia ze strony kopalni powinni ponosić wysokie opłaty sądowe oraz koszty ekspertyz. Na Śląsku zaczęto protestować przeciwko tym krzywdzącym przepisom, które de facto uniemożliwiałyby wielu poszkodowanym dochodzenie swoich spraw przed sądem. Stowarzyszenie Mieszkańców Terenów Górniczych zebrało podpisy pod petycją do Sejmu, która okazała się pierwszym takim zbiorowym stanowiskiem w obecnej kadencji. Sprawą zainteresowali się posłowie a kluby parlamentarne PO i SLD przygotowały projekty ustaw przywracających poprzednie przepisy zwalniające poszkodowanych z opłat sądowych na podstawie Prawa geologicznego i górniczego. Nie trafiły one jeszcze pod obrady Sejmu. Z inną inicjatywą ustawodawczą wystąpiło Ministerstwo Sprawiedliwości. Znowelizowana ma być ustawa o kosztach sądowych, a przygotowany projekt przewiduje zwolnienie z opłat osób dochodzących odszkodowań spowodowanych ruchem zakładu górniczego. Opłaty wniesione przez takie osoby po 2 marca 2006 r. (kiedy weszła w życie ustawa nakładająca obowiązek uiszczania opłat) z mocy prawa będą podlegać zwrotowi. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do Stowarzyszenia Mieszkańców Terenów Górniczych z prośbą o zaopiniowanie tego projektu. Stowarzyszenie zaproponowało wprowadzenie drobnej poprawki. Drobnej, ale dość istotnej. Otóż zdaniem stowarzyszenia należy zmienić jedno sformułowanie: zamiast „strona dochodząca odszkodowania” powinno być „strona dochodząca naprawy szkód” spowodowanych ruchem zakładu górniczego.
 
Uważam, że ta propozycja zmiany jest potrzebna – tłumaczy Czesław Karwot, przewodniczący Stowarzyszenia. Mogłyby potem powstać spory interpretacyjne ,czy zwolnienie z opłat przysługuje tylko osobom występującym o odszkodowanie. W większości przypadków kopalnie naprawiają szkody występujące u mieszkańców, odszkodowania pieniężne są raczej wyjątkiem. Precyzyjniejsze sformułowanie zapobiegnie błędnym interpretacjom. Prawdopodobnie projekt ustawy będzie rozpatrywany w najbliższym czasie, gdyż poproszono nas o opinię w tej sprawie w bardzo krótkim czasie. Otrzymaliśmy ostatnio również informację z komisji senackiej, że wpłynęła inicjatywa ustawodawcza zmiany prawa geologicznego i górniczego ze strony SLD. Wszystko jedno, który projekt zostanie przez Sejm przyjęty, dla nas jest ważne, żeby sprawa została załatwiona zgodnie z interesami mieszkańców.
 
(jak)
  • Numer: 16 (325)
  • Data wydania: 18.04.06