Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Coś dla ducha i dla ciała

04.04.2006 00:00
W wielu ciekawych zajęciach pozalekcyjnych uczestniczą czyżowiccy gimnazjaliści w ramach projektu „Szkoła marzeń". Jego celem jest wspieranie wszechstronnego rozwoju uczniów, tak intelektualnego jak i fizycznego.
W szkole powstało kółko „Nauka w eksperymencie", gdzie gimnazjaliści mogą rozwijać swoje zainteresowania biologiczno-chemiczne a po suchej zaprawie w miniszkółce narciarskiej odbył się pierwszy w historii szkoły wyjazd do Istebnej na narty. Pomiędzy tymi dwoma biegunami znalazło się wiele innych różnorodnych zajęć i działań. W ramach projektu „Muzyczny most" szkolny Chór im. dha Jana wyjechał do Cieszyna, gdzie uczniowie spotkali się z młodzieżą niemiecką i mieli okazję wymiany poglądów i doświadczeń z innymi chórami. Koło teatralne zaprezentowało piękny program jasełkowy, a koło informatyczne opracowało „Sieciowy savoir-vivre". Uczniowie doskonalili umiejętność szybkiego i poprawnego pisania na klawiaturze komputerowej, ćwiczyli umiejętność posługiwania się arkuszem kalkulacyjnym, uczyli się korzystać z przeglądarek internetowych i dokonywać aktualizacji strony internetowej szkoły. Wbrew obawom, dużym zainteresowaniem cieszą się także koncerty muzyki poważnej w wykonaniu gościnnie występujących w gimnazjum muzyków z filharmonii. Prowadzone są zajęcia, które pomagają w przygotowaniu się do egzaminów gimnazjalnych. W ramach koła dyskusyjnego, z inicjatywy jednej z uczennic, zdecydowano o wzięciu udziału w akcji „Adopcja na odległość". Burzliwa dyskusja toczyła się na temat prawa do wolności wyrażania swoich poglądów. Podczas zajęć sportowych gimnazjaliści wyjeżdżali już kilkakrotnie na basen i na lodowisko, zaś uczennice z koła tanecznego wystąpiły na scenie MOK w Pszowie z krótkim układem tanecznym. Jak widać, w ramach programu można znaleźć zarówno coś dla ducha jak i ciała.
 
Na zajęciach kółka eksperymentalnego podejmujemy ciekawe tematy i zagadnienia - mówi jedna z uczestniczek kółka „Nauka w eksperymencie" To mi się podoba. Poprzez takiego typu zajęcia możemy zdobyć większą wiedzę i ją poszerzać. Mamy możliwość oglądania filmów edukacyjno-przyrodniczych oraz naukowych. Liczę na to, że te zajęcia będę nadal kontynuowane.
#nowastrona#
W szkole realizowane są również trzy większe projekty całoroczne: „Zrobię karierę", „Nasz biznes" oraz „Czyżowickie sztandary". Gimnazjaliści uczą się, w jaki sposób znaleźć dobrą szkołę ponadgimnazjalną i zaplanować swą „ścieżkę kariery", zapoznają się z podstawowymi pojęciami z ekonomii, mają możliwość poznania lokalnego biznesu. Uczniowie zastanawiają się nad działalnością w szkole spółdzielni uczniowskiej „Żaczek". Projekt „Czyżowickie sztandary" umożliwia poznanie lokalnej historii i tradycji. Gimnazjaliści przeprowadzają wywiady z mieszkańcami Czyżowic, zbierając i dokumentując wiedzę o historii sztandarów działających we wsi organizacji. Dwukrotnie odwiedzili Muzeum w Wodzisławiu Śl, w celu zebrania informacji o sztandarach powiatowych. Grupy opiekujące się poszczególnymi sztandarami wykonały plakaty - sztandaru górniczego, strażackiego oraz chóru „Moniuszko". Zajmowały się również projektami stron folderu „Czyżowickie sztandary".
 
Projekt „Szkoła Marzeń" został zainicjowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W gimnazjum w Czyżowicach jest realizowany od października 2005 r., a jego koordynatorem jest Urszula Tannenberg.
 
(jak)
  • Numer: 14 (323)
  • Data wydania: 04.04.06