Skąd wziąć wodę?
Nadal nie rozwiązana jest sprawa budowy nowych ujęć wody na terenie gminy. Rozmowy na ten temat między Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej a władzami gminy trwają od dawna, ale nie doszło do podpisania umowy.
Gmina posiada własny zakład wodociągowy, który korzysta z lokalnych ujęć wody. Niestety znajdują się one na terenach przewidzianych pod planowaną budowę zbiornika wodnego na Odrze. Dlatego władze Lubomi uważają, że inwestor zbiornika – czyli RZGW – powinien zapewnić gminie nowe ujęcia wody. Rozmowy w tej sprawie toczą się od dawna i RZGW zobowiązał się do wykonania odwiertów stwierdzających ,gdzie znajdują się zasoby wody poza terenem zalewowym. Ale do tej pory takich odwiertów nie wykonano. Nie zostało też podpisane porozumienie określające zasady finansowania budowy nowych ujęć wody. Gmina stoi na stanowisku, że wszelkie koszty powinien ponieść RZGW.
Ze stanowiska prezentowanego przez RZGW wynika, że wybudowanie nowych ujęć wody miałoby być rekompensatą za istniejącą obecnie sieć wodociągową, która znajduje się na terenie zalewowym – tłumaczy wójt Czesław Burek. Gmina na to się nie zgadza. Naszym zdaniem RZGW w zamian za stare powinien wybudować nowe ujęcia o tej samej wydajności. Zostało to zaakceptowane, ale przysłany nam projekt umowy jest inny niż uzgodnienia. Wysłałem więc propozycję brzmienia umowy zgodną z naszym stanowiskiem. Nie otrzymałem na razie odpowiedzi.
Rozbieżności dotyczą nie tylko sieci wodociągowej na terenie zalewowym, za którą gmina oczekiwałaby odszkodowania, ale również gruntu komunalnego, na którym istnieją obecne ujęcia wody. Zdaniem władz Lubomi RZGW powinien ten grunt odkupić od gminy – chodzi o około 8,5 hektara. Natomiast gmina wystąpiła do Agencji Rolnej Skarbu Państwa o przekazanie nieodpłatne 4,5 hektara gruntu położonego tam, gdzie będą wykonywane odwierty wody. Najpierw jednak należy wykonać badania, czy są tam zasoby wody.
Być może problemu by nie było, gdyby kilka lat temu władze Lubomi zgodziły się na zasilanie w wodę przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Wodzisławiu. Jednak mieszkańcy gminy nie chcieli zaakceptować takiego rozwiązania. Woda z własnych ujęć jest tańsza i uważana za lepszą jakościowo. Zdecydowano więc o powołaniu własnego zakładu wodociągowego, który dostarcza wodę mieszkańcom gminy.
(jak)
Najnowsze komentarze