środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Narkotyki i pijani kierowcy

07.02.2006 00:00
Na terenie powiatu odnotowano wzrost przestępczości. W ubiegłym roku było znacznie więcej kradzieży samochodów oraz przestępstw narkotykowych. Zatrzymano także więcej pijanych kierowców.
W ubiegłym roku stwierdzono popełnienie 4642 przestępstw w porównaniu do 4284 w 2004 r. – nastąpił więc wzrost o 8,4%. Ilość wszczętych postępowań wzrosła z 3927 do 4016 – wzrost o 2,3%. Wskaźnik liczba popełnionych przestępstw na 10 tys. mieszkańców wyniósł w 2005 r. 299,3 – powiat wodzisławski zajął pod tym względem 5. miejsce w województwie śląskim. Niższe wskaźniki miały tylko powiaty żywiecki, kłobucki i cieszyński oraz Jaworzno. W ubiegłym roku wzrosła wykrywalność przestępstw z 57,7% do 60,2%.
 
Nieletni przed sądem
 
W ostatnich latach spada odsetek przestępstw popełnianych przez nieletnich z 5,4% w 2003 r., 4,6% w 2004 r. do 3,5% w 2005 r., kiedy to 153 nieletnich popełniło 164 czyny karalne. Jednak niepokojący jest duży udział nieletnich w popełnianiu niektórych kategorii przestępstw. Dotyczy to tak groźnych przestępstw jak: spowodowanie uszczerbku na zdrowiu (sprawcami aż 16,4% z nich są nieletni), rozboje i wymuszenia rozbójnicze (10,1%), bójki i pobicia (7,3%). Ze względu na charakter popełnionych przez nieletnich przestępstw prokuratorzy zgłaszają swój udział w postępowaniach przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich i analizują orzecznictwo tego sądu, by zaskarżać niesłuszne i rażąco łagodne orzeczenia.
 
Więcej kradzieży
 
W 2005 r. zacznie zwiększyła się ilość kradzieży samochodów – z 53 do 94, a więc o 77,4%, przestępstw przeciwko funkcjonariuszom publicznym – z 68 do 113 (o 66,2%), przestępstw z ustawy o narkomanii – z 203 do 289 (o 42,4%) oraz przestępstw drogowych – z 436 do 541 (o 24%). Jeśli chodzi o tę ostatnią kategorię to są to głównie przypadki prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości – ich ilość wzrosła z 367 do 475 (o 29,4%). W ubiegłym roku odnotowano również niewielki wzrost kradzieży mienia z 929 do 945 (o 1,7%) oraz przestępstw spowodowania obrażeń ciała z 60 do 61 (o 1,7%).
 
Odnotowano natomiast znaczny spadek liczby bardzo groźnych przestępstw. W 2005 r. nie doszło do żadnego zabójstwa, było mniej bójek i pobić  - spadek z 59 w 2004 r. do 41 (o 30,5%), zgwałceń z 12 do 9 (o 25%), rozbojów i wymuszeń rozbójniczych - ze 129 do 69 (o 46,5%), w tym z użyciem broni – z 16 do 8 (o 50%). Wykryto 5 przestępstw o charakterze korupcyjnym, podczas gdy w 2004 r. było 58 takich czynów.
#nowastrona#
Zawód - diler
 
Istotny problem na terenie powiatu stanowi nasilająca się przestępczość związana z obrotem środkami odurzającymi. Prokuratura prowadziła wiele postępowań o posiadanie, dystrybucję i udzielanie osobom małoletnim narkotyków – głównie amfetaminy, extasy, haszyszu i marihuany. Dilerzy działają głownie na terenie Wodzisławia, Radlina, gmin Gorzyce, Godów i Lubomia. Podejrzani mają związki z grupami przestępczymi z Jastrzębia, Raciborza, Sosnowca i Katowic, a także z Czech. Liczba prowadzonych postępowań oraz osób biorących udział w obrocie narkotykami świadczy o nasilaniu się tego zjawiska na terenie naszego powiatu. Organizatorzy trudnią się tym niejako zawodowo – w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. W ubiegłym roku wodzisławska Prokuratura Rejonowa skierowała dwadzieścia  aktów oskarżenia w sprawach narkotykowych, objęto nimi sześćdziesiąt dwie osoby. W dwóch spośród tych spraw zarzutami popełnienia ponad 150 przestępstw objęto 27 podejrzanych – siedmiu spośród nich zostało tymczasowo aresztowanych, wobec dziewięciu zastosowano poręczenie majątkowe a dwudziestu jeden objęto dozorem policyjnym. Obecnie prokuratura prowadzi postępowanie, w którym jest sześćdziesięciu czterech  podejrzanych – aż dwudziestu dwóch spośród nich trafiło do aresztu tymczasowego. Przestępczość narkotykowa rozpowszechnia się głównie wśród uczniów szkół średnich, bezrobotnych i nie posiadających stałego źródła utrzymania pracowników fizycznych, a także właścicieli prywatnych firm. Obrót i dystrybucja środków odurzających staje się swego rodzaju działalnością gospodarczą wieloosobowych grup przestępczych, przynoszącą znaczne zyski.
 
Po pijaku za kółkiem
 
Niepokojący jest znaczny wzrost przestępczości komunikacyjnej. Wodzisławska prokuratura podejmowała różnorodne działania zmierzające do ograniczenia tego zjawiska. Celom prewencyjnym służyły publikacje prasowe, wywiady czy współpraca z organami samorządowymi. Odstraszać potencjalnych sprawców miało stosowanie zabezpieczeń majątkowych związanych z odebraniem sprawcy samochodu jako przedmiotu przestępstwa lub na poczet kar majątkowych. Prokuratorzy wnioskują o stosowanie surowych kar wobec pijanych kierowców. W listopadzie zapadły dwa wyroki przeciwko takim kierowcom, w których orzeczone zostały surowe kary więzienia.
 
W szczególnym zainteresowaniu prokuratury pozostawały sprawy związane z przemocą w rodzinie, szczególnie wobec dzieci i osób niepełnosprawnych. W minionym roku skierowany został akt oskarżenia przeciwko dwóm braciom, którzy znęcali się nad swoją matką. Poszkodowana trafiła do szpitala w stanie skrajnego wyczerpania i odwodnienia. Miała też obrażenia ciała – m.in. wybity ząb. Przed sądem stanie również matka, która ugodziła nożem swojego syna podczas rodzinnej sprzeczki.
 
(jak)
  • Numer: 6 (315)
  • Data wydania: 07.02.06