Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Martwi słaba frekwencja

04.10.2005 00:00
W ostatnich wyborach parlamentarnych o fotele poselskie ubiegało się 21 kandydatów z powiatu wodzisławskiego. Niestety nie będziemy mieli swojego przedstawiciela w sejmie. Najlepszy wynik zdobył Ryszard Zawadzki, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu zdobywając 4760 głosów. Kandydatów na senatorów było trzech. Antoni Motyczka (już niebawem senator) i Paweł Porwoł mogą się cieszyć bardzo dużym poparciem. Na szarym końcu był natomiast Stanisław Kijewski.
Wybory w ocenie kandydatów - SEJM:
  • Jarosław Szczęsny PO – radny powiatowy (2853 głosy)
    Jestem zadowolony ze zwycięstwa w Gorzycach i w Godowie. Z pierwszej gminy pochodzę, a w drugiej mieszkam. Stwierdziłem, że warto powalczyć, ponieważ startowałem z mocnej listy. Jeśli chodzi o kampanię to widzę, że rozmach każdego z kandydatów przełożył się bezpośrednio na wynik. Niestety okazało się, że powiat wodzisławski nie ma żadnego posła.
  • Eugeniusz Mucha PO – prezes klubu siatkarskiego Górnik Radlin (2302 głosy)
    Niewątpliwie wybory wygrałem w Radlinie. Okazuje się, że podobnie było w dwóch lokalach wyborczych w wodzisławskiej dzielnicy Radlin II – stąd pochodzę. Mój wynik oceniam bardzo pozytywnie. Spośród 211 kandydatów znalazłem się na 29 miejscu. To był udany debiut. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy poparli moją kandydaturę.
  • Ryszard Zawadzki PO – dyrektor ZST w Wodzisławiu (4760 głosów)
    Nie ukrywam, że spodziewałem się lepszego wyniku. Przyjmuję go jednak z pokorą. To jest demokracja. Szkoda, że tak mało ludzi poszło do wyborów. W wyborach liczyłem na uczniów i absolwentów mojej szkoły oraz przedstawicieli rzemiosła, których od lat wspierałem. Niestety poparli oni Michała Wójcika, dyrektora Naczelnej Izby Rzemieślniczej w Katowicach.
  • Marian Drosio PiS – dyrektor ZS im. 14 Pułku Powst. Śl. w Wodzisławiu (2458 gł.)
    Szczerze mówiąc nie miałem czasu na organizowanie kampanii wyborczej. Kiedy rozgrywała się sprawa mojej kandydatury, w szkole ponad 300 uczniów zdawało nową maturę. Zorganizowanie tego egzaminu było bardzo pracochłonne i wyłączyło mnie z działania na rzecz tych wyborów. Podczas kampanii mogłem liczyć jedynie na pomoc znajomych. Dziękuję mieszkańcom za poparcie.  
Wybory w ocenie kandydatów - SENAT:
  • Stanisław Kijewski - Ogólnopolski Bezpartyjny Ruch Społeczny (5580 głosów)
    Myślę, że sprawa jest prosta. Elektorat, na który liczyłem nie poszedł do wyborów. W wypowiedziach radiowych, telewizyjnych i na plakatach zwracałem się do ludzi, którzy potrzebują pomocy. Jest w kraju źle i będzie jeszcze gorzej. Trudno, Polacy tak wybrali, to będą to mieć. Na drogą kampanię się nie nastawiałem bo to nie ma sensu.
  • Paweł Porwoł - bezpartyjny startujący z LPR – dyr. Muzeum w Wodzisławiu  (38227 gł.)
    Nie ukrywam, że ten wynik jest dla mnie satysfakcją. Cieszę się tym bardziej, że w moim przypadku ludzie głosowali na człowieka, a nie na partię. Poparcie to głównie zasługa życzliwych ludzi, którzy mówili jedynie jaki jestem. Chcę robić to na czym się znam, czyli zajmować się ochroną dziedzictwa narodowego i działać w ten sposób dla dobra regionu.
 
POSŁOWIE WYBRANI W OKRĘGU RYBNICKIM:
 
Prawo i Sprawiedliwość
  • Bolesław Piecha – poseł IV kadencji, lekarz, były dyrektor szpitala wojewódzkiego w Rybniku
  • Michał Wójcik – dyrektor Naczelnej Izby Rzemieślniczej w Katowicach, radny wojewódzki w Sejmiku Województwa Śląskiego
  • Izabela Kloc – radna powiatowa w Pszczynie, nauczycielka
  • Grzegorz Janik – radny w Sejmiku Województwa Śląskiego z Rybnika
Platforma Obywatelska
  • Andrzej Markowiak – poseł IV kadencji, były prezydent Raciborza
  • Krzysztof Gadowski – wiceprezydent Jastrzębia Zdroju
  • Henryk Siedlaczek – raciborski starosta
  • Eugeniusz Wycisło – poseł IV kadencji, były burmistrz Mikołowa i były starosta powiatu mikołowskiego
Andrzej Markowiak – poseł IV kadencji, były prezydent Raciborza
Sojusz Lewicy Demokratycznej
  • Tadeusz Motowidło – poseł IV kadencji, górnik, były przewodniczący Rady Miasta w Jastrzębiu Zdroju
  • Numer: 40 (297)
  • Data wydania: 04.10.05