Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

To jeszcze nie koniec

27.09.2005 00:00
Miejscowe gimnazjum podsumowało współpracę z czeską szkołą w Stonavie. Na imprezy kulturalne i sportowe Unia Europejska przeznaczyła blisko 40 tys. zł. Jest to 75 % wszystkich wydatków.
Współpraca obu placówek w ramach projektu „Szkolne pomosty przyjaźni” rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku. Przez ten okres zorganizowano szereg imprez kulturalnych i sportowych. Po obu stronach granicy odbywały się m.in. wystawy, warsztaty internetowe oraz zawody sportowe. Niezapomnianą imprezą była olimpiada sportowa zorganizowana na nowoczesnych obiektach Gimnazjum w Marklowicach, a także Bieg Zwycięstwa w Stonavie, na starcie którego stanęli polscy gimnazjaliści. Poza tym odbył się wspólny tygodniowy obóz narciarski. 
 
Choć zakończenie realizacji projektu nastąpi wraz z końcem września, oficjalnie akcję podsumowano dwa tygodnie wcześniej. Podczas spotkania w szkole przedstawiono wyniki konkursu plastycznego, fotograficznego i literackiego. Uczniowie wykonywali prace na temat „Moja mała ojczyzna w zjednoczonej Europie”. W uroczystości wziął udział starosta ze Stonavy Andrzej Feber oraz wicewójt Marklowic Piotr Galus. Nie zabrakło także przedstawicieli Kuratorium Oświaty oraz nauczycieli, rodziców i samych uczniów.
Pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym zajął Tomasz Stencel, druga była Marcela Stefkova, natomiast trzeci Dawid Szlufik. Rywalizację w konkursie plastycznym zdominowali goście z Czech, zajmując dwa czołowe miejsca. Najlepszą okazała się Inna Salova, drugie miejsce przyznano Svetlanie Orosiowej. Trzecie miejsce zajęła Natalia Karwot. Wyróżniono także młodych pisarzy. Najwyżej w konkursie literackim oceniono Martynę Czerny. Druga była Natalia Karwot, natomiast trzecia Katarzyna Polok.
 
Jak mówi Jolanta Tomaszewska – dyrektorka Gimnazjum w Marklowicach, prawie roczna współpraca  pokazała możliwości i umiejętności uczniów obu szkół. Czesi okazali się znacznie lepsi w organizowaniu i prowadzeniu imprez kulturalnych, natomiast młodzi marklowiczanie osiągali znacznie lepsze wyniki sportowe.
 
Wszystko wskazuje na to, że europejski  projekt nie był jedyną wspólną inicjatywą.
 
Prawie roczna znajomość zaowocowała trwalszymi przyjaźniami nie tylko wśród uczniów, ale także wśród nauczycieli. Do tej pory obie strony są w stałym kontakcie, możliwym dzięki sieci internetowej. Poza tym planowane są już kolejne imprezy. Ma to być mecz siatkówki pomiędzy kadrą obu szkół oraz zawody pływackie – dodaje Jolanta Tomaszewska.
 
(raj)
  • Numer: 39 (296)
  • Data wydania: 27.09.05