Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Z tradycjami w przyszłość

06.09.2005 00:00
W konkursie „Jak dobrze mieć sąsiada”, który przeprowadziliśmy na łamach „Nowin Wodzisławskich” wygrał Ernestyn Janeta z Lubomi. Zgodnie z zasadami konkursu prezentujemy obecnie gminę Lubomia, której mieszkańcem jest zwycięzca.
Turystyczne atrakcje
 
Gmina dzięki dużemu zróżnicowaniu terenu posiada niezwykłe walory krajobrazowe i przyrodnicze. Niewątpliwą atrakcją dla miłośników przyrody jest chroniony zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Wielikąt”. Dodatkowym atutem jest wiele akwenów wodnych, nad którymi są położone dwa ośrodki wypoczynkowe – zapewniają one aktywny wypoczynek i relaks w sezonie letnim. Przez teren gminy przebiega trasa rowerowa 316Y.Świadkami kilkuwiekowej historii gminy są zabytki, które ocalały do dziś. Najważniejsze z nich to kaplica różańcowa z 1770 roku w Bukowie, spichlerz z XVIII wieku w Grabówce, figura świętego Jana Nepomucena i kapliczka z XVII w. w Lubomi. W pobliskich lasach znajduje się grodzisko plemienia Gołężyców, którego pochodzenie jest datowane na VII-IX wiek.
 
Czekają na inwestorów
 
Gmina ma powierzchnię 41,8 km2 i liczy 8,1 tys. mieszkańców. Tworzy ją sześć miejscowości: Lubomia, Syrynia, Nieboczowy, Buków, Grabówka i Ligota Tworkowska. Gmina jest zwodociągowana i zgazyfikowana oraz posiada nowoczesną infrastrukturę teletechniczną (w tym szerokopasmowy dostęp do Internetu). Na jej terenie znajduje się wiele atrakcyjnych terenów nadających się pod wszelkiego rodzaju inwestycje. Na potrzeby inwestorów przygotowano dwa zwarte obszary inwestycyjne pod działalność produkcyjno-handlową. Pierwszy z nich znajduje się w Syryni (graniczy z Wodzisławiem Śl.) obok drogi wojewódzkiej nr 936 (prowadzi do przejścia granicznego w Chałupkach). Można tam prowadzić każdy rodzaj działalności przemysłowej i handlowej (w tym przemysł ciężki). Istnieje również możliwość wynajęcia hal produkcyjnych i magazynowych, a także suwnicy. Teren jest własnością gminy. Drugi obszar inwestycyjny to dawna baza przeładunkowa żwiru o powierzchni 3 ha wyposażona w prąd i wodociąg. Teren ten położony jest przy drodze Lubomia - Buków. Jego właścicielem jest również gmina. Ponadto istnieje jeszcze jeden zwarty obszar inwestycyjny przygotowany pod działalność przemysłową, który jest własnością prywatną. W tym roku zostanie zakończone opracowywanie planu zagospodarowania przestrzennego. Przewiduje on znaczne zwiększenie obszarów pod zabudowę i inwestycje.
 
Kultura i sport
 
Na terenie gminy działają Gminny Ośrodek Kultury w Lubomi  oraz Wiejski Dom Kultury w Syryni, świetlice oraz Gminna Biblioteka Publiczna z filiami. W GOK-u organizowane są wystawy artystów-amatorów, a także różnorodne imprezy kulturalne, odbywają się kursy językowe, kółka taneczne, kurs prawa jazdy, aerobik , można też skorzystać z kawiarenki internetowej. Ponadto domy kultury organizują wiele ciekawych wycieczek i wyjazdów – m.in. do teatru i operetki. Wieloletnie i piękne tradycje posiada ruch śpiewaczy i muzyczny. Szeroko znane są chóry mieszane “Echo” z Syryni, „Lutnia” z Lubomi oraz zespoły folklorystyczne: „Johanki” z Nieboczów i „Syryniczki” z Syryni. Lokalny obyczaj i tradycje pielęgnują prężnie działające cztery Koła Gospodyń Wiejskich.
 
Na terenie gminy działają cztery kluby sportowe: „Silesia” Lubomia, „Naprzód 32” Syrynia, „Odra” Nieboczowy i „Wypoczynek” Buków. Młodzież może w nich uprawiać piłkę nożną. Każdy klub ma do dyspozycji swoje boiska wraz z odpowiednim zapleczem. „Silesia” Lubomia i „Naprzód 32” Syrynia występują obecnie w lidze okręgowej. W życiu kulturalnym i sportowym oraz w zakresie ochrony przeciwpożarowej działa pięć jednostek OSP.  Niektóre z nich mogą się poszczycić nawet stuletnimi tradycjami.
 
(jak)
  • Numer: 36 (293)
  • Data wydania: 06.09.05