Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Jestem z tego miasta

21.06.2005 00:00
Kazimierz Cichy, autor książek o Wodzisławiu i ziemi wodzisławskiej, był honorowym gościem konkursu zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 10.

W Szkole Podstawowej nr 10 w Wodzisławiu zorganizowano międzyszkolny konkurs wiedzy o książce „Wodzisław Śląski. Nasze Miasto” Kazimierza Cichego. Autor jest znanym ze swej pasji miłośnikiem lokalnej historii i zarazem szefem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Na co dzień kieruje Wydziałem Ekologii w wodzisławskim Urzędzie Miasta. W konkursie wzięli udział uczniowie wodzisławskich szkół podstawowych. Na początku autor opowiadał o pracy nad książką, odpowiadał na pytania dzieci i życzył wszystkim zawodnikom samych sukcesów i zadowolenia z wyników rywalizacji z rówieśnikami. Konkurs składał się z dwóch części: ustnej i pisemnej. W części ustnej uczniowie odpowiadali na liczne pytania dotyczące historii, zabytków, współczesności Wodzisławia Śląskiego. Przygotowane pytania wymagały od zawodników doskonałej znajomości książki. Następnie drużyny rozwiązywały test, który zawierał pytania o różnym stopniu trudności i wymagał określonych umiejętności np. korzystania z map, znajomości zdjęć, ilustracji, umiejętności sporządzania recenzji. Uczniowie wykazali się sporą wiedzą o swoim mieście. Po zaciętej rywalizacji zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5. Przygotowała ich Gabriela Pietyra.

Organizatorzy konkursu, Wioletta Kuśmierczyk i Mirosław Groń, przygotowali także część artystyczną zatytułowaną „Jestem Ślązakiem, jestem Ślązaczką”. Wystąpili w niej uczniowie SP 10, którzy opowiadali gwarą znane bajki m.in. „Kot w butach ” i „Złotą rybkę”.

(izis)

  • Numer: 25 (282)
  • Data wydania: 21.06.05