Ofiarom Holocaustu
Wielu uczniów i rodziców wzięło udział w spotkaniu poświeconym pamięci ofiar Holocaustu, które odbyło się w Gimnazjum w Turzy Śląskiej.
Młodzież przedstawiła ciekawy spektakl na temat życia oraz zagłady Żydów. Goście mogli oglądać wystawy, prezentacje multimedialne a także poczęstować się potrawami kuchni żydowskiej.
Jesteśmy nielicznymi ocaleńcami narodu żydowskiego – mówił Robert Kulka ze Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, który został zaproszony na to spotkanie. – Moja rodzina przeżyła całą wojnę nie ukrywając się, rodzice urodzili się na Morawach i mieli czechosłowackie paszporty. Nie było w nich adnotacji o wyznaniu, byliśmy więc obywatelami Protektoratu Czech i Moraw. Trzeba było jednak ukrywać swoją tożsamość, mieć dużo zimnej krwi i umiejętności znalezienia się w różnych sytuacjach. Ojciec potrafił przewidzieć co się może zdarzyć. Powinniśmy być uczuleni na wszelkie próby powtórki historii.
Wodzisławski historyk Kazimierz Mroczek przekazał szkole broszurki „Dzieje wodzisławskich Żydów”, które wydało Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Przypomniał, że w XIX w. co piąty mieszkaniec Wodzisławia był Żydem. Po społeczności starozakonnej pozostało niewiele śladów, wydanie broszurki na ten temat ma ocalić od zapomnienia historię wodzisławskich Żydów.
Włączyliśmy się w projekt obchodów rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim i Holocaustu, który ogłosiło Centrum Edukacji Obywatelskiej – wyjaśnia Lucyna Gajda, dyrektor Gimnazjum w Turzy. Młodzież przygotowywała albumu na ten temat, prezentacje multimedialne i wystawy. Przedstawione zostały historyczne materiały dotyczące Marszu Śmierci z Oświęcimia. Uczniowie zapoznawali się z tą tematyką przez kilka miesięcy. Podsumowaniem było przedstawienie, które pokazywało życie codzienne przedwojennych Żydów oraz ich tragedię podczas okupacji hitlerowskiej.
Spektakl przygotowano pod kierunkiem Jolanty Szurman, wykorzystano w nim fragmenty Biblii, wspomnienia Janusza Korczaka, poezję Marii Konopnickiej, utwory „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall i „Elegia miasteczek żydowskich” Antoniego Słonimskiego oraz muzykę żydowską.
(jak)
Najnowsze komentarze