Licz grosz do grosza
Bardzo pożyteczny i przydatny w dzisiejszych czasach konkurs odbył się Gimnazjum w Turzy Śląskiej. Młodzi ludzie zdobywali wiedzę na temat bankowości. Uczyli się m.in., co to jest lokata, kredyt, jak oszczędzać, jak wypisywać czeki i jak obsługiwać swoje konto przez internet. Teraz taka wiedza jest potrzebna każdemu człowiekowi, żeby wiedział, jak korzystnie ulokować swoje pieniądze i jak z nich korzystać – mówił Rafał Zuch z Gimnazjum w Rogowie, jeden z uczestników konkursu.
Lokaty i procenty
Podobnie wypowiadały się uczennice z gorzyckiego gimnazjum: Ola Nowara, Judyta Siekiera oraz Beata Jeleń. To bardzo ciekawa dziedzina, przyda się w przyszłości. Nauczyliśmy się, jak wypełniać przelewy, weksle. Opanowaliśmy podstawowe informacje na ten temat - mówiły dziewczyny. Konkurs nosił tytuł „Gimnazjalista we współczesnym banku”. Ogłosiły go wspólnie Kasa Oszczędnościowo Kredytowa „Stefczyka” w Wodzisławiu Śląskim oraz Gimnazjum w Turzy Śl. Nad organizacją czuwał Tomasz Hojka - kierownik regionu południowego SKOK-u „Stefczyka”.
Wcześniej w gimnazjach odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie uczyli się m.in., co to jest depozyt, jakie są rodzaje lokat, jak oblicza się zyski z lokat oraz odsetki, poznawali też, jakie są raty w pożyczkach i kredytach. Uczyli się prawidłowo wypełniać formularze przelewów i wpłat, poznawali konsekwencje uchylania się od spłaty kredytu lub pożyczki, poznawali też podstawowe pojęcia potrzebne przy analizie ofert banków i SKOK-ów: oprocentowanie rzeczywiste, prowizja, opłata manipulacyjna, opłata przygotowawcza. Później część z nich miała okazję sprawdzić swoją wiedzę w konkursie.
Podczas realizacji warsztatów „Gimnazjalista we współczesnym banku” staraliśmy się, aby wiedza przekazywana uczniom miała nie tylko charakter merytoryczny, ale i nabycia praktycznych umiejętności potrzebnych w codziennym życiu każdego Europejczyka – mówiła Magdalena Wierzelewska, doradca zawodowy.
Zbudujmy bank
Jak nazywał się pierwszy założyciel kas zapomogowo – pożyczkowych w Galicji? Jak obecnie nazywają się kasy zapomogowo – pożyczkowe, których inicjatorem był Franciszek Stefczyk? Jakie dane i dokumenty należy przygotować zwracając się do SKOK-u czy do banku o pożyczkę lub kredyt? Wymień, co najmniej trzy istniejące w naszym regionie rodzaje SKOK-ów. Wyjaśnij termin „zdolność kredytowa” oraz pojęcia: kwota brutto i netto – takie pytania otrzymali uczestnicy konkursu. Budowali też symboliczne banki z dwunastu sześcianów, liczyli na czas grosze.
Gimnazjalistów oceniała komisja w składzie: Tomasz Hojka - kierownik regionu południowego, Lucyna Gajda - dyrektor Gimnazjum w Turzy Śląskiej, Monika Sobocik - kierownik wodzisławskiego oddziału SKOK-u Stefczyka., Ewelina Spejcher – pedagog w Gimnazjum w Rogowie oraz Iwona Romanowicz – nauczyciel historii Gimnazjum w Gorzycach.
Pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum z Turzy, na drugim miejscu znalazło się Gimnazjum z Rogowie, a trzecie i czwarte zajęła ekipa z Gorzyc.
(izis)
Najnowsze komentarze