Półka w łazience
Remontuję łazienkę. Ściany wyłożę płytkami ceramicznymi, a pod lustrem chciałbym zamontować niewielką półkę, także z płytek. Jak ją zrobić?
Do wyboru ma Pan dwa sposoby – tradycyjny i nowoczesny. Pierwszy polega na wykonaniu półki z betonu, a następnie obłożeniu jej płytkami. Ta metoda wymaga doświadczenia i jest czasochłonna. Najpierw w ścianie nawierca się otwory i mocuje w nich pręty o średnicy 6-8 mm, w odległości 5 cm od planowanych końców półki, a 10 cm jeden od drugiego. Następnie pręty o mniejszej grubości, np. 4 mm kładzie się w poprzek grubszych, mocując je drutem wiązałkowym. Kolejnym krokiem jest wykonanie szalunku zgodnego z kształtem przyszłej półki. Materiałem użytym do tego celu może być drewno lub płyta gipsowo-kartonowa. Tak przygotowaną konstrukcję, podpartą i zabezpieczoną przed deformacją wypełnia się betonem lub materiałem takim jak np. zaprawa cementowa Atlas Postar 100 lub posadzka cementowa Atlas. Po kilku dniach można przystąpić do prac wykończeniowych.
GRUPA ATLAS
Zdecydowanie szybszym i prostszym sposobem wykonania półki w łazience jest, zamiast robienia szalunku i wylewania betonu, użycie gotowego profilu styropianowego. Taki profil mocuje się do ściany przy pomocy kołków rozporowych. Na rynku dostępne są profile o różnej długości, a ich wymiary dostosowane są do powszechnie używanych płytek i ozdobnych listew ceramicznych. Technologia wytwarzania profili i sposób ich mocowania zapewniają wytrzymałość i trwałość półki.
Niezależnie od wybranej przez Pana metody, ostatnią fazą prac jest obłożenie półki płytkami ceramicznymi. Do tego celu polecałbym użycie zaprawy klejącej o zwiększonej elastyczności i przyczepności – Atlas Plus. Miejsca narażone na uszkodzenia – stykające się ze sobą krawędzie płytek i narożniki – można wykończyć listwami PCV, tzw. flizówkami lub zaspoinować fugą. Szczelinę pomiędzy płytkami półki, a glazurą na ścianie, wypełniłbym uszczelniaczem silikonowym Atlas Silton S. Jest on preparatem odpornym na działanie pleśni i grzybów, co nie jest bez znaczenia w łazience – pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności. Silikon ten ma też dodatkową zaletę – każdemu z czterdziestu kolorów Atlasa Silton S odpowiada identyczna paleta barw wąskiej fugi Atlas (spoiny o szer. 2–6 mm). Umożliwia to dobranie silikonu i zaprawy do fugowania, w kolorach pasujących do płytek.
Na koniec warto fugę zaimpregnować środkiem ochronnym np. Atlas Delfin. Zmniejszy on jej nasiąkliwość i podatność na zabrudzenia. Trzeba pamiętać o tym, że fugę można zaimpregnować dopiero po upływie dwóch tygodni od jej wykonania. Impregnat nanosi się cienkim pędzelkiem, raz lub dwa razy. Użytkowanie półki można rozpocząć nie wcześniej niż po 24 godzinach od nałożenia emulsji.
Przemysław Szlagowski
GRUPA ATLAS
Najnowsze komentarze