środa, 1 stycznia 2025

imieniny: Mieczysława, Mieszka, Masława

RSS

Bezpieczne ferie

04.01.2005 00:00
Wybierasz się na urlop za granicę? Nie chcesz niemiłych niespodzianek i dużych wydatków? Pomyśl przed urlopem o polisie ubezpieczeniowej.
Wyjeżdżając na urlop zimowy za granicę warto zastanowić się, co się stanie gdy my lub ktoś z naszej rodziny nagle zachoruje lub ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi. Na co możemy liczyć jako obywatele państwa członkowskiego Unii Europejskiej? Czego z pewnością nie otrzymamy i w związku z tym jakich wydatków możemy się spodziewać i jak możemy je zminimalizować?

Niewiedza dużo kosztuje
 
Z dniem przystąpienia do UE Polacy mają prawo do korzystania z nieodpłatnej opieki zdrowotnej na terenie Unii. Warunkiem skorzystania z bezpłatnych świadczeń medycznych jest posiadanie wydawanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia formularza E-111 potwierdzającego, że jesteśmy objęci ubezpieczeniem społecznym. Należy przy tym pamiętać, że na wydanie formularza czeka się zazwyczaj kilka dni a poza tym jest on ważny tylko jeden miesiąc. Warto też wiedzieć, że procedury uzyskania bezpłatnej opieki medycznej na terenie Wspólnoty są niejednolite. Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, w Danii, Holandii, Hiszpanii, Finlandii, Norwegii i Szwecji zaświadczenie E-111 przedkłada się bezpośrednio w placówce zdrowia, ale już w Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Irlandii, Islandii, Niemczech, Włoszech, Lichtensteinie, Luksemburgu i Portugalii zanim pójdziemy do lekarza musimy udać się do instytucji ubezpieczeniowej, która potwierdzi nasze prawo do nieodpłatnej opieki medycznej.
 
To co jednak najważniejsze i z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę to fakt, że prawo do pomocy medycznej w krajach Unii nie oznacza automatycznie gwarancji takiego samego zakresu świadczeń jaki przysługuje nam w Polsce - mamy prawo do takiej opieki, jaka przysługuje obywatelom kraju, w którym przebywamy - zwraca uwagę Dorota Fal, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Osobowych w Generali T.U. S.A.
 
Systemy zdrowotne w poszczególnych krajach Unii różnią się od siebie, czasem bardzo znacznie, nie tylko zakresem przysługujących świadczeń, ale też zasadami i organizacją ich udzielania. Za granicą nie możemy na przykład liczyć na bezpłatny specjalistyczny transport medyczny do Polski. Oznacza to, że po ciężkim wypadku sami będziemy musieli zatroszczyć się i zapłacić np. za specjalistyczną karetkę. W niektórych krajach obowiązuje zasada współpłacenia - oznacza to, że mimo posiadania druku E-111 będziemy musieli z własnej kieszeni pokryć część kosztów. Przykładowo we Francji pacjenci ponoszą 30% kosztów pomocy lekarskiej. W wielu państwach pacjenci muszą dopłacać za leki czy środki opatrunkowe, np. w Wielkiej Brytanii 5,9 funta za każdy lek a w Hiszpanii do 40% wartości leku. W Niemczech za pierwszą wizytę zapłacimy 10 euro, tyle samo za dzień pobytu w szpitalu. Koszty te nie podlegają refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia.
 
Otrzymanie bezpłatnych świadczeń zdrowotnych oznacza konieczność korzystania z publicznej służby zdrowia. Oznacza to, że musimy szukać takiego lekarza i takich ośrodków, które leczą w ramach systemu społecznej ochrony zdrowia. Nie zawsze jest to łatwe. Jak ostrzega Polska Izba Turystyczna, na wielu terenach turystycznych np. na wyspach greckich ośrodki publicznej służby zdrowia są nieliczne lub jest ich brak.
 
Warto również wiedzieć, że w niektórych krajach nie funkcjonuje system rozliczeń bezgotówkowych i pacjent musi najpierw sam zapłacić za usługi medyczne, a dopiero po powrocie do kraju ubiegać się o ich zwrot.
 
W końcu nie powinniśmy bagatelizować problemu, jaki może przysporzyć Polakom komunikacja w języku obcym. Nie zawsze znajomość języków obcych polskiego turysty jest na tyle dobra by mógł on zorganizować sobie pomoc czy porozumieć się z lekarzem.

Spokojny urlop zimowy z polisą 

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, niepotrzebnych kłopotów i nie narazić się na nieplanowane i znaczne obciążenie naszego budżetu domowego, warto zastanowić się nad zakupieniem ubezpieczenia turystycznego.
 
Posiadając polisę nie musimy znać ani języka, ani zasad obowiązujących w systemach zdrowotnych danego kraju. Wystarczy zadzwonić pod podany na polisie numer telefonu, aby w przypadku choroby czy nieszczęśliwego wypadku uzyskać potrzebne informacje i pomoc. Centrum Pomocy zadba o możliwość porozumienia się w języku danego kraju i wskaże placówkę służby zdrowia, która udzieli pomocy. Polscy lekarze w centrum alarmowym będą nadzorować leczenie i skontaktują się z lekarzami za granicą. Ubezpieczyciel pokryje koszty konsultacji lekarskich, zabiegów i pobytu w szpitalu jak i koniecznych leków czy środków opatrunkowych. Jeżeli będzie to wskazane towarzystwo zabezpieczy i opłaci powrót chorego odpowiednim transportem medycznym.
 
Będąc w posiadaniu odpowiedniej polisy nie musimy partycypować w kosztach leków czy też innych usług medycznych w krajach, gdzie istnieje konieczność współ-płacenia za usługi medyczne. Usługi te są refundowane w całości przez towarzystwo ubezpieczeń.
 
Dodatkowo istnieje możliwość rozliczenia bezgotówkowego. Oznacza to, że za granicą nie musimy łożyć z własnej kieszeni i potem dopełniać odpowiednich formalności, aby odzyskać zwrot kosztów - towarzystwo od razu zatroszczy się o opłacenie odpowiednich rachunków.
 
W odróżnieniu od druku E-111, uprawniającego wyłącznie do korzystania z usług medycznych, pakiet ubezpieczeń turystycznych nie ogranicza się do ubezpieczenia kosztów leczenia, lecz oferuje szeroki wachlarz świadczeń typu assistance.
 
Assistance to kompleksowa pomoc w przypadku wystąpienia podczas podróży nieprzewidzianych zdarzeń, świadczona przez współ-pracujące z ubezpieczycielem centrum pomocy. Centrum działa całą dobę i świadczy usługi w języku polskim. W zależności od towarzystwa i wykupionej opcji w ramach assistace możemy uzyskać różne świadczenia. Przykładowo możemy otrzymać informację, co zrobić w przypadku zaginięcia dokumentów. Za pośrednictwem centrum możemy także przekazać rodzinie lub zakładowi pracy ważne informacje np. o naszej chorobie, wypadku czy opóźnieniu powrotu. W przypadku choroby lub wypadku towarzystwo zaopiekuje się towarzyszącą nam osobą, zorganizuje i opłaci jej powrót do kraju. Jeżeli zaistnieje konieczność leczenia się w szpitalu, a będziemy mieli ze sobą niepełnoletnie dzieci, centrum pomocy zorganizuje i opłaci ich powrót do Polski pod opieką przedstawiciela towarzystwa. Jeżeli podróżowaliśmy samochodem i ulegliśmy wypadkowi w wyniku którego nie jesteśmy w stanie wrócić samochodem (np. mamy nogę w gipsie) towarzystwo zorganizuje kierowcę zastępczego i pokryje koszty związane z jego opłaceniem, podróżą i zakwaterowaniem - tłumaczy Dorota Fal.
 
W skład ubezpieczeniowego pakietu turystycznego mogą wchodzić także inne przydatne w podróży ubezpieczenia np. ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, ubezpieczenie w wypadku uprawiania odpowiednich rodzajów sportu, ubezpieczenie kosztów rezygnacji lub przerwania imprezy turystycznej.

Przydatne terminy

Ubezpieczenie kosztów leczenia - w przypadku nieszczęśliwego wypadku lub choroby towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa np. koszty wizyty u lekarza, badań medycznych, pobytu i leczenia w szpitalu, pierwszej pomocy, leków i środków opatrunkowych.
Ubezpieczenie kosztów transportu medycznego  - gwarantuje organizację i pokrycie kosztów transportu z miejsca wypadku lub zachorowania do placówki zdrowia a po leczeniu, jeżeli istnieje taka konieczność, do kraju.
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - towarzystwo wypłaci odszkodowanie, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku turysta dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość odszkodowania zależy od orzeczenia komisji lekarskiej i sumy ubezpieczenia. Odszkodowanie wypłacane jest również w przypadku śmierci turysty - otrzymuje je rodzina lub inne osoby wskazane przez ubezpieczonego.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) - odszkodowanie otrzymuje osoba, której wyrządziliśmy jakąś szkodę na osobie lub jej majątku. Warto pamiętać, że na Zachodzie żądanie odszkodowania w takich przypadkach jest bardzo często praktykowane.
Ubezpieczenie bagażu podróżnego - w przypadku kradzieży bagażu, jego zniszczenia lub utraty np. w wyniku pożaru lub wypadku ubezpieczyciel wypłaci ustaloną wcześniej kwotę.
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji lub przerwania imprezy turystycznej - towarzystwo zwraca całość lub określoną część kosztów imprezy turystycznej, jeżeli musimy zrezygnować z wyjazdu ponieważ w następstwie nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku znaleźliśmy się w szpitalu czy też zmarł lub zachorował najbliższy członek naszej rodziny. Jeżeli z powyższych powodów będziemy musieli wcześniej wrócić z urlopu towarzystwo opłaci koszty transportu powrotnego do kraju.

Ile to kosztuje?
 
Cena ubezpieczenia turystycznego uzależniona jest przede wszystkim od wybranego przez klienta zakresu ubezpieczenia (liczba świadczeń udzielanych przez towarzystwo np. koszty leczenia, ubezpieczenie nnw, ubezpieczenie oc, ubezpieczenie bagażu itd.) i sumy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia jest maksymalną kwotą, jaką wypłaci towarzystwo za poszczególne świadczenia. Cena polisy zależy także od długości urlopu i kraju do którego wyjeżdżamy. Najmniej zapłacimy udając się do któregoś z krajów Europy lub basenu śródziemnomorskiego. Dodatkowo towarzystwa przyznają zniżki np. w Generali T.U. S.A. przysługuje zniżka 20% dla młodzieży do 26 roku życia, rodzin oraz grup liczących nie mniej niż 10 osób.
 
Kupując polisę turystyczną warto zastanowić się. Chciałam zwrócić uwagę, iż nie warto oszczędzać kilku złotych wykupując polisę o niższej sumie ubezpieczenia, ponieważ leczenie za granicą jest bardzo drogie i suma ubezpieczenia może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów - radzi Dorota Fal.

Na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia www.nfz.gov.pl
www.pit.org.pl

  • Numer: 1 (258)
  • Data wydania: 04.01.05