środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Bractwo złotej pszczoły

26.10.2004 00:00
Równo czterdzieści pięć lat upłynęło od chwili, kiedy w stolarni Alojzego Bugli z Pszowa odbyło się pierwsze spotkanie hodowców pszczół. Uczestniczyło w nim jedenastu pszowskich pasjonatów. W minioną sobotę miejscowe Koło Pszczelarzy świętowało jubileusz swojego powstania.
Msza święta w bazylice mniejszej w Pszowie i uroczyste spotkanie w restauracji „Zielona” w hotelu „Górnik” składało się na program obchodów 45-lecia pszowskiego Koła Pszczelarzy. Uroczystość odbyła się w minioną sobotę. Uczestniczyło w niej wielu zaproszonych gości.

Spotkanie w stolarni

Dokładnie 16 października 1959 roku, w stolarni Alojzego Bugli, odbyło sie pierwsze spotkanie miejscowych hodowców pszczół. Wzięło w nim udział jedenastu pasjonatów. Wówczas to gospodarz zebrania zaproponował, żeby założyć Koło Pszczelarzy. Na prezesa zaproponował Franciszka Kowola. Jak wspominają najstarsi stażem członkowie, kolejne biesiady również odbywały się w pasiece pana Bugli. Po trzech latach Stanisław Pośpiech, prezes Powiatowego Zarządu Pszczelarzy, zainicjował spotkanie organizacyjne, które odbyło sie w Domu Kultury w Pszowie, z udziałem 14 hodowców. Wówczas wybrano zarząd, w skład którego weszli: Henryk Gedyga - prezes, Jan Mencel - sekretarz, Konrad Grimel - skarbnik, Stanisław Poznański - przewodniczący komisji rewizyjnej. Do dzisiejszego dnia zachowały się kartki pocztowe wysyłane co miesiąc do członków koła z powiadomieniem o programie zebrania. Praca koła zaczęła się w tamtych czasach stabilizować.
 
Lista założycieli nie zachowała się, ale trzeba przyznać, że dużą zasługę w organizacji naszego koła w tamtych czasach mieli przedstawiciele kopalni Anna, a m.in. Józef Szydło, który był także prezesm powiatowym pszczelarstwa. Zarząd pszowskiej kopalni stwarzal warunki organizacyjne i finansowe do funkcjonowania i rozwoju koła - wspomina Stanisław Pośpiech, prezes Koła Pszczelarzy w Pszowie.

Starsi i młodsi

Z dokumentacji wynika, że obecnie na liście członków są tylko dwie osoby, które należały do koła w momencie jego utworzenia. Są to Ryszard Świerczek i 82-letni Konrad Gamrotek (nie mógł uczestniczyć w sobotnich uroczystościach jubileuszowych z powodu problemów zdrowotnych). W okresie całych 45 lat funkcję prezesa pełnili kolejno: wspomniany już Franciszek Kowol (jedna skrócona kadencja), a także Henryk Gedyga (jedna kadencja), Teodor Ferdyan (dwie kadencje), Stanisław Poznański (dwie kadencje), Robert Szmelich (jedna kadencja), Franciszek Kowol (sześć kadencji). Z pozostałych członków zarządu, długo pełniących swoje funkcje należy wmienić Jana Mencla, sekretarza przez cztery kadencje, Bolesława Ryszkę, skarbnika przez cztery kadencje, Franciszka Szpilkę, sekretarza przez jedną kadencję, Zygmunta Bauerka, przewodniczącego komisji rewizyjnej przez pięć kadencji, Emanuela Burdę, skarbnika przez dwie kadencje, Janusza Lasotę, sekretarza przez dwie i pół kadencji, Augustyna Klimka, wiceprezesa przez dwie i pół kadencji, Stanisława Pośpiecha, wiceprezesa przez dwie i pół kadencji, Henryka Gorzolnika, członka zarządu przez dwie kadencje oraz Bogdana Maciejewskiego, który przez dwie kadencje pełnił funkcje skarbnika.

Opiekunowie pszczelich rodzin

Przez wiele lat swojej działalności pszowscy pszczelarze zajmowali się m.in. zdrowiem swoich pszczół, zatruciami spowodowanymi opryskiwaniem plantacji rolniczych, walką z warozzą (to bardzo groźna choroba pszczół) i z grzybicą, zakupem matek pszczelich z pasiek hodowlanych, sadzeniem drzewek i krzewów pyłko i nektarodajnych oraz cukrem do karmienia zimowego pszczół. W 2003 roku w pasiece Stanisława Pospiecha przeprowadzono szkolenie dla lekarzy weterynarii dotyczące chorób pszczół. W szkoleniu wzięli udział m.in. powiatowi lekarze z kilku miast w regionie.
 
Przez trzydzieści lat zebrania pszczelarzy obywały się w Domu Kultury w Pszowie, a przez ostatnie pięć lat w Szkole Podstawowej nr 1. W programie spotkań są także zebrania praktyczne w pasiekach członków organizacji, majówki i wystawy pszczelarskie, organizowane z różnych okazji oraz coroczne wycieczki autokarowe do ciekawych pasiek w całej Polsce. Co roku uczestniczymy też w spotkaniach, wystawach i wykładach organizowanych w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Mikołowie, w ramach tak zwanych Dni Owtartych w Rolnictwie - wyliczają pszowscy pszczelarze.
 
Pasjonaci uczestniczyli także w wyjazdach zagranicznych do Austrii, Węgier i Czech, zorganizowanych przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Katowicach. Ponadto co roku zbierają miód dla dzieci z domu dziecka, co roku organizacja ubezpiecza także wszystkich członków koła od nieszczęśliwych wypadków związanych z pożądleniem osób postronnych w pasiekach. Pszowscy pszczelarze czytaja także fachowa prasę (głównie periodyki „Pszczelarza Polskiego” i „Pszczelarstwo”). Ponadto prezes Pośpiech napisał kilkanaście artykułów do katowickich „Aktualności”.
 
Pszowskie Koło Pszczelarzy liczy obecnie 34 członków, w minionych latach maksymalnie zapisanych było 45 osób. Corocznie organizujemy Dzień Pszczelarza w naszym gronie, święto przypada w jedną z sobót w październiku lub na początku listopada - mówi o działalności pszczelarzy prezes Pośpiech.

Iza Salamon
  • Numer: 44 (248)
  • Data wydania: 26.10.04