środa, 1 stycznia 2025

imieniny: Mieczysława, Mieszka, Masława

RSS

Wierność tradycji to podstawa

19.10.2004 00:00
 Gawędziarze, śpiewacy ludowi, młodzi aktorzy oraz członkowie zespołów pieśni i tańca, wystąpili na deskach wodzisławskiego MOK-u w ramach „XXIV Wodzisławskich Spotkań z Folklorem”. Podczas imprezy zaprezentowało się prawie ośmiuset artystów.
Zjechali z całego regionu

Organizatorem tegorocznego przedsięwzięcia był MOK „Centrum”, który wsparło Starostwo Powiatowe oraz wodzisławski magistrat. W ubiegłym roku spotkania z folklorem organizowaliśmy w ramach projektu europejskiego pn. „Tradycja i Folklor bogactwem małych ojczyzn”. Teraz z kolei patronat objął Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego - mówi Anna Koczy, wicedyrektor MOK w Wodzisławiu.  Podczas dwudniowych zmagań, oprócz gospodarzy, zaprezentowali się artyści m.in. z Pszowa, Mszany, Rogowa, Skrzyszowa, Pszczyny, Raciborza, Chorzowa i Olsztyna koło Częstochowy. Ich poczynania oceniała czteroosobowa komisja w składzie: Irena Sauer - folklorysta, muzyk i reżyser z Wodzisławia, Danuta Adamczyk - choreograf oraz folklorysta z Rybnika, Lucyna Szłapka - folklorysta z Radlina oraz Marek Sobota - muzyk z Wodzisławia. Najważniejsza była wierność tradycji i gwary śląskiej, a także jakość strojów ludowych i ogólne wrażenie.

Nasi widoczni

 W kategorii  gawędziarzy, wśród dzieci pierwsze miejsce zajął Marcin Galwas z SP nr 9 w Wodzisławiu, drugi był Krzysztof Godoj z SP w Lubomi. Podobnie oceniono Marię Galwas z SP nr 9 w Wodzisławiu. Trzeciego miejsca nie przyznano. Za najlepszego gawędziarza spośród młodzieży uznano Adriana Parzycha z G 2 w Wodzisławiu. Druga była Weronika Skorupa z ZSP w Wodzisławiu Śl., natomiast trzecia Elżbieta Langer z Zespołu Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śl. w Wodzisławiu. Podczas imprezy rywalizowali także dorośli. Wśród gawędziarzy przyznano dwa pierwsze miejsca - Czesławie  Żemle z Czerwionki-Leszczyn i Annie Strączek z Żor. Drugie z kolei Annie Zychmie z Odry, która zdobyła nieco więcej punktów od zdobywczyni trzeciego miejsca Eweliny Kuśki z Jastrzębia Zdroju.
 
Najlepszymi śpiewakami ludowymi spośród dzieci okazali się mieszkańcy Kaczyc. Pierwsza była Daria Hanus, drugi był duet: Daria i Sebastian Hanus, natomiast trzecia Marcelina Staniczek. Wśród dorosłych śpiewaków triumfowała Joanna Zygmunt z Żor oraz Anna Śleziona i Gabriela Gwiszcz z Pawłowic. Druga była Zofia Przeliorz z Żor. Trzecie miejsce zajęły: Otylia Uchyła z Żor oraz Helena Fuchs z Pszczyny. Ponadto w kategorii grup śpiewaczych zwyciężyli „Nadolzianie” z Kaczyc przed członkami grupy  „Biesiada Olziańska” z Olzy, natomiast trzecie miejsce zajęli śpiewacy z zes-połu „Połomianka” z Połomi. Nie przyznano natomiast dwóch pierwszych miejsc w kategorii ludowych form teatralnych prezentowanych przez dzieci. Trzecie miejsce zajęły „Radlinoki” z Radlina. Znacznie lepiej było wśród dorosłych. Pierwsze miejsce zajął zespół „ Osiny” z Żor, natomiast drugie grupa „Familijo” z Czerwionki - Leszczyn. Najlepszymi ludowymi zespołami tańca uznano ZPiT z Żor oraz zespół „ Vladislavia” (grupa „S”) z wodzisławskiego MOK-u. Drugie miejsce zajęła grupa „Przygoda” z Rybnika oraz grupa „B” zespołu „ Vladislavia”

(raj)
  • Numer: 43 (247)
  • Data wydania: 19.10.04