środa, 1 stycznia 2025

imieniny: Mieczysława, Mieszka, Masława

RSS

Nie święci garnki lepią

12.10.2004 00:00
Od 1 maja 2004 r. Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Data ta zostanie niewątpliwie utrwalona na kartach historii jako istotny przełom w naszych dziejach, związany z likwidacją pojałtańskiego podziału i powrotu Polski do europejskich korzeni oraz zajęcia należnego jej miejsca wśród narodów zjednoczonej Europy. Mówiąc o symbolicznym poniekąd znaczeniu wspomnianej daty, nie sposób pominąć związanych z nią także obaw i niepewności. Do dziś docierają jeszcze do naszych uszu sceptyczne głosy, zwłaszcza ze strony niektórych polityków i przedsiębiorców. 
Tymczasem o tym, czy i w jakim stopniu włączenie się wraz z dziewięcioma innymi państwami do krajów Piętnastki okaże się dla nas naprawdę korzystne, w dużym stopniu zależy od nas samych, od naszej gotowości i umiejętności skorzystania z szans, jakie stwarza nowa rzeczywistość.
 
Niewątpliwie szansą taką jest możliwość pozyskania środków finansowych z funduszy strukturalnych. Pozyskanie tych środków wymaga jednakże profesjonalizmu i innej filozofii działania, w tym pracy w zespołach eksperckich, która to formuła nie mieści się już w ramach dotychczas działających instytucji i organizacji  traktujących te działania w kategoriach zadań ubocznych w stosunku do podstawowej działalności. Otrzymanie pomocy w formie dotacji uwarunkowane jest spełnieniem mocno i bardzo precyzyjnie sformułowanych zasad, opiera się na ostrych kryteriach, jakie projekt musi spełnić, by uzyskać akceptację ze strony jednoski wdrażającej dany program. Zadaniu temu podołać mogą jedynie instytucje, specjalnie do tego powołane, posiadające odpowiednio wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę specjalistów.
 
Taką instytucją jest, i na takie zapotrzebowanie odpowiada, powstałe z dniem wejścia Polski do Unii Europejskiej Regionalne Biuro Projektów Europejskich z siedzibą w Rybniku, grupujące konsultantów z różnych dziedzin. Ich dotychczasowe doświadczenie zawodowe skłoniło do wyboru takiej formy realizacji swoich profesjonalnych ambicji.
Bez akcesji nie byłoby biura, ponieważ nie istniałaby potrzeba  funkcjonowania tego typu specjalistycznej jednostki. Z uwagi na poziom finansowej pomocy ze strony Unii Europejskliej nie byłoby potrzeby tak wysokiej specjalizacji i wystarczającego popytu na usługi dotyczące tak naprawdę formułowania projektów i zarządzania nimi w warunkach wymaganych dziś przez nowoczesny świat. Nie byłoby też nowych miejsc pracy dla osób, które mogą się wykazać i spełnić zawodowo właśnie w takich realiach, kiedy ich kwalifikacje oraz zainteresowania w pełni odpowiadają zapotrzebowaniu na nowe interdyscyplinarne podejście do realizowanych przedsięwzięć.
 
Celem, który nam przyświeca jest spełnienie oczekiwań tak samorządów jak i przedsiębiorstw, które chcą i powinny dostosować się do warunków i standardów unijnych, maksymalnie wykorzystując możliwości wsparcia, jakie im w związku z tym Unia oferuje.
 
W ciągu najbliższych dwóch lat do Polski ma wpłynąć z funduszy Unii Europejskiej 12 mld euro. przeznaczonych na na rozwój nauki i edukacji, modernizację infrastruktury, wzrost poziomu innowacyjności i konkurencyjności gospodarki, wdrożenie nowych technologii oraz wprowadzenie korzystnych zmian gospodarczych i społecznych. Pozyskanie tych środków dla polskich firm, organizacji i samorządów  stanowi niebagatelną szansę przełamania trudności finansowych i wykorzystania ich do dalszego rozwoju. Stojące przed potencjalnymi beneficjentami pomocy zadanie jest dla większości z nich zbyt skomplikowane, ponieważ otrzymanie dotacji uwarunkowane jest spełnieniem mocno i bardzo precyzyjnie sformułowanych zasad.  Brak doświadczenia w tym zakresie jest znacznym utrudnieniem, zwłaszcza, że język programów europejskich jest specyficzny. Wielu potencjalnych beneficjentów pomocy w związku z tym rezygnuje z niej lub szuka pomocy specjalistów.
 
Regionalne Biuro Projektów Europejskich powstało właśnie w odpowiedzi na  rosnącym popyt na przyjazne doradztwo. Przynosi ono satysfakcję zarówno jej pracownikom, uczestniczącym w rodzeniu się i realizacji śmiałych czasem wizji dogonienia „prawdziwej Europy” jak i przede wszystkim tym instytucjom i przedsiębiorstwom, które dzięki naszej pomocy i unijnym dotacjom mogą sprawdzić, najpierw na modelu teoretycznym zawartym w np. w studium wykonalności a następnie w rzeczywistości, że „nie święci (unijni) garnki lepią”. Dodatkową zachętą, (i buforem), dla przedsiębiorców i samorządów jest  możliwość otrzymania dotacji, bądź na zakup usług doradczych m.in. w Zzakresie  pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania rozwoju przedsiębiorstwa, bądź zakwalifikowania usług doradczych do  kosztów całego projektu, który jest dotowany.

Gabriela Lenartowicz
  • Numer: 42 (246)
  • Data wydania: 12.10.04