środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Dzieci jednej Europy

12.10.2004 00:00
Deszczowa pogoda popsuła nieco plany organizatorom Europejskiego Święta w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Rydułtowach. Z konieczności impreza odbyła się w murach szkoły, nie zabrakło jednak wielu atrakcji, występów, wystaw i smacznych przekąsek. Budynek odwiedziło wielu gości, między innymi z Czech, Słowacji i Austrii.
Przez całą sobotę budynek Zes-połu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Rydułtowach tętnił życiem. Odbywało się tutaj Europejskie Święto połączone z inauguracją programu Socrates Comenius. Szkołę odwiedzili uczniowie, rodzice i mieszkańcy miasta, przybyli także goście ze szkół z Havirowa, Żyliny i Krems, które razem z rydułtowskim ZSP wspólnie realizują europejski projekt. Wymyśliło go wspólnie kilka rydułtowskich nauczycielek. To Alicja Pawliczek, Joanna Twardzik oraz Małgorzata Kochanowicz - obecnie koordynator pilotujący projekt od momentu jego powstania aż do akceptacji. Projekt ten poświęcony jest promocji zdrowego stylu życia wśród młodzieży. Obejmuje trzy zagadnienia: „W zdrowym ciele zdrowy duch”, „Szkoła bez przemocy, nałogów i prześladowań” oraz „Fast food kontra witaminy - wylicza Małgorzata Kochanowicz. Współtwórcami projektu są także Alina Kosowska-Hendzel, dyrektorka ZSP 2 oraz Jacek Stebel, jej zastępca, tłumaczeniami na język niemiecki zajęli się: Damian Materzok oraz Jarosław Sładek.

Gospodarze szkolnego święta przygotowali wiele atrakcji. W programie były m.in. występy taneczne, pokazy sztuk walki, gimnastyka na wesoło oraz koncerty zespołów muzycznych.
 
Czynne były także ciekawe wys-tawy. Na fotograficznej można było zobaczyć zdjęcia wykonane głównie przez nauczycieli szkoły: Hannę Mrozek - nauczycielkę geografii i matematyki - Katarzynę Kucharczak - nauczycielkę chemii i ochrony środowiska, Beatę Pirogowicz - polonistkę, Izabelę Ruchałę - uczącą chemii i przedsiębiorczości oraz Janinę Nawrat. Na fotografiach uwiecznione zostały niezapomniane chwile z wakacyjnych podróży, a także piękna przyroda.
 
Nie mniej ciekawą, a zarazem ogromnie apetyczną wystawą była ekspozycja cukiernicza, na której prezentowali swoje wypieki mistrzowie cukiernictwa z kilku miejscowości: Grażyna Krzyżok z Połomi, Jerzy Walter z Wodzisławia, Józef Czyż z Pszowa, Jolanta i Jan Jasiakowie z Wodzisławia, Dariusz Kądziela i Zbigniew Stempniak z Rybnika, Anna i Piotr Niewieltowie z Rybnika, Jacek Bobrzyk z Radoszów, Józef Śmietana oraz Adam Świerczek z Wodzisławia oraz Bolesław Pardubicki z Krzyżkowic. Nad słodką wystawą czuwała Elżbieta Kałużny, ucząca przedmiotów zawodowych. Takie wystawy organizujemy kilka razy w roku. Zawsze zwracamy się do cukierników z prośba o pomoc w ich przygotowaniu. Jest to zarazem prezentacja umiejętności naszych uczniów, którzy uczą się zawodu, a także promocja zakładów cukierniczych i naszej szkoły - mówi E. Kałużny.
 
Warto było się wybrać także do sali historycznej, gdzie czynna była wystawa historyczna. Można było tutaj zobaczyć wiele unikatowych eksponatów, które od kilku lat zbiera wraz z uczniami Olga Porembska-Skornik, nauczycielka historii. Mamy tutaj m.in. pamiętnik z dożynek w Rydułtowach z 1935 roku, oryginalny zapis Traktatu Wersalskiego, fotograficzną dokumentację przyjazdu gen. Hallera do Rydułtów, a także papierową torebkę na wypłatę z rydułtowskiej kopalni - wylicza opiekunka ekspozycji.
 
Na korytarzach szkoły uczniowie prezentowali europejskie kraje proponując gościom m.in. potrawy przygotowane według oryginalnych przepisów.

Małgorzata Kochanowicz, koordynator programu Socrates Comenius w ZSP nr 2 w Rydułtowach
„Nasza szkoła znajduje się w regionie o dużym bezrobociu. Rodziny wielu uczniów utrzymują się z zasiłków dla bezrobotnych lub z pomocy opieki społecznej. Ma to widoczny, negatywny wpływ na szanse edukacyjne uczniów. Brak pracy i środków do życia wzmaga zwłaszcza u dzieci zagrożenie patologią taką jak przemoc, agresja i uzależnienia. Obserwujemy u naszych uczniów coraz częściej pojawiające się trudności emocjonalne, uwarunkowane m.in. brakiem samodzielności w rozwoju własnych zainteresowań. Wśród uczniów naszej szkoły jest wielu uzdolnionych, aktywnych w pracy społecznej i osiągających bardzo dobre wyniki. Są wśród nich olimpijczycy, laureaci konkursów na szczeblu ogólnopolskim oraz stypendyści Prezesa Rady Ministrów. W naszej szkole nie ma aktualnie uczniów niepełnosprawnych ruchowo, jednak obserwujemy wzrost liczby młodzieży wymagającej indywidualnego toku nauczania ze względu na stan zdrowia. Są to głównie astmy, alergie, nerwice, schorzenia onkologiczne oraz kardiologiczne. Problemy zdrowotne naszych podopiecznych uwarunkowane są m.in. faktem, iż zamieszkujemy obszar zniszczony ekologicznie. Przedstawiony przez nas projekt Socrates Comenius wychodzi naprzeciw zagrożeniom i patologiom środowiska, miasta i regionu”.


Iza Salamon
  • Numer: 42 (246)
  • Data wydania: 12.10.04