Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Pożar w gardle

05.10.2004 00:00
Jeśli twoje dziecko ma dreszcze i nic nie może przełknąć, temperatura wciąż wzrasta to może być angina. Nie lekceważ jej, bo czasem daje groźne powikłania.
Chorobę zwykle wywołują paciorkowce. Mogą dostać się do gardła, np. razem z nieświeżymi lodami. Bywa również i tak, że w samych migdałkach podniebiennych jest trochę „uśpionych” bakterii, które uaktywniają się w sprzyjających warunkach, np. gdy organizm jest osłabiony. Anginą łatwo się również zarazić - wystarczy np. użyć kubka, z którego pił chory. Jeśli paciorkowce zaatakują, gardło jest czerwone, a na migdałkach pojawia się zwykle biały nalot (tzw. czopy ropne), który utrudnia przełykanie, a nawet oddychanie. Rośnie gorączka, nawet do 40 stopni C, towarzyszą jej dreszcze. Dziecko jest osłabione, rozbite, źle się czuje. Trzeba mu podać coś letniego do picia oraz środek przeciwgorączkowy (najlepiej panadol w czopku) i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
 
Czy to bakteria
 
Z reguły nie ma problemu z rozpoznaniem anginy już na pierwszy rzut oka. Jeśli jednak migdałki nie są powiększone i nie ma na nich ropnego nalotu, warto poprosić lekarza, by wykonał test na obecność w gardle paciorkowców. Gdyby nie miał w gabinecie testera, zapytajmy w najbliższym laboratorium o taką usługę. Badanie polega na pobraniu wymazu z gardła i naniesieniu go na pasek testowy. Już po 20 minutach wiadomo, czy chorobę wywołały paciorkowce. Taka analiza kosztuje ok. 10 zł (cena testu). Jeśli test wykaże, że to nie bakterie wywołały zapalenie, nie będą potrzebne antybiotyki.
 
Lecz do końca
 
Z anginą bakteryjną upora się tylko antybiotyk. Pamiętajmy, żeby podawać go dziecku przez tyle dni, ile zlecił lekarz. Niedoleczona angina ma bowiem tendencję do nawrotów i grozi przejściem w przewlekły stan zapalny. A taki stan może pociągnąć za sobą groźne konsekwencje: od upośledzenia słuchu po poważne schorzenia stawów, serca czy nerek. Choremu dziecku możemy podawać dodatkowo środki obniżające gorączkę i pilnować, żeby płukało gardło letnim naparem z szałwi albo rumianku. Trzeba mu dawać sporo letnich napojów do picia. Na czas choroby dziecko musi pozostać w łóżku. Po mniej więcej 7-10 dniach angina powinna ustąpić bez śladu. Ale to powinien ocenić lekarz.
 
Ustrzec dziecko przed anginą

1. Pilnuj, żeby miało zdrowe zęby. Lecz do końca stany zapalne zatok i uszu. Są to ogniska infekcji umiejscowione bardzo blisko migdałków, dlatego bakterie mogą się łatwo na nie przenieść.
2. Dbaj o jego odporność: przygotowuj posiłki z dużą ilością bogatych w witaminy warzyw i owoców, namawiaj do uprawiania sportu, ubieraj stosownie do pogody (najlepiej „na cebulkę”, bo wtedy dziecko łatwo może zdjąć jedną rzecz, gdy jest mu za gorąco). Skonsultuj się z pediatrą i jeśli trzeba, podaj dziecku szczepionkę uodporniającą.
3. Zwracaj uwagę na to, żeby nie narażało się na tzw. szoki termiczne. Nie pozwalaj mu wskakiwać do zimnej wody, gdy jest spocone; nie dawaj mu do picia zimnych napojów w upalne dni; nie włączaj w samochodzie klimatyzacji i nie obniżaj za bardzo temperatury, kiedy na dworze jest gorąco.
4. Naucz dbania o higienę. Chodzi zwłaszcza o nawyk mycia rąk, na których najszybciej gromadzą się drobnoustroje.
5. Nie kupuj lodów, które podejrzanie wyglądają (np. mają zdeformowane opakowania, są miękkie - co może oznaczać, że dopuszczono do ich rozmrożenia, a potem znowu zamrożono) i nie dawaj ich dziecku do jedzenia. Mogą byś w nich paciorkowce.
6. Jeśli ktoś w waszym otoczeniu złapie anginę, nie pozwól dziecku na kontakt z chorym. Zwracaj uwagę, by nie używali tych samych sztućców, kubków itd.
  • Numer: 41 (245)
  • Data wydania: 05.10.04