Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Podsumowania

05.10.2004 00:00
Marek Rapnicki, współautor „Prowincja - matecznik słowa” jest dla mnie powodem ogromnej zawodowej satysfakcji z kilku powodów. W czasie przygotowań, warsztatów i finału Projektu czuliśmy wyraźnie, że Racibórz w jakiś nieoczekiwany sposób staje się istotną „stacją przeładunkową” między Krakowem i Ołomuńcem, Warszwą i Pragą. W trakcie finału tak wielu, głównie młodych, ludzi otrzymało okazję kontaktu z najwybitnieszymi dokonaniami sztuki i literatury z Polski i Czech, nieosiągalnymi w małym mieście na co dzień. Wskutek wielu działań artystycznych, warsztatów i spotkań, odbywających się w dwóch językach, wzajemna wiedza raciborzan i opawian o sobie - wiem to z autopsji - przeszła w zupełnie inny, głębszy wymiar. Wydaliśmy dwie wartościowe książki, które są świadectwem naszej pracy; po raz kolejny zespół pracowników RCK podołał merytorycznie i organizacyjnie wielkiej imprezie. Na koniec dodam, że projekt ujawnił (zresztą zgodnie z oczekiwaniami) kilka nowych wybitnych talentów poetyckich z Raciborza, bynajmniej nie wyłącznie młodego pokolenia.   Leszek Wyka, dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury Dzisiaj, kiedy opadły emocje, kiedy nie ma wśród nas Pana Czesława Miłosza - patrona naszego projektu - uzmysławiam sobie słuszność naszej decyzji. Dzisiaj bogatszy jestem nie tylko o estetyczne doznania, wynikające z kontaktu z artystami, ale wiem także, że warto walczyć o pieniądze z zewnątrz (w naszym przypadku z funduszy PHARE), pozwoliły one nam nie tylko spełnić marzenia, ale także zapewniły placówce pracę na cały rok.   Unia Europejska a kultura regionów Unia Europejska, zgodnie z założeniami swojej polityki w dziedzinie kultury, sformułowanymi w Traktacie z Maastricht, wspiera finansowo działania, które przyczyniają się do wzajemnego poznawania kultur i rozwoju współpracy w tej dziedzinie między krajami członkowskimi. Bruksela nie zastępuje działań kulturalnych państw narodowych a jedynie wspomaga je w uzyskaniu europejskiego wymiaru. Finansowanie kultury w Unii Europejskiej odbywa się poprzez programy, do których zainteresowane instytucje i organizacje zgłaszają projekty. Więcej na: http://unia.realnet.pl/
  • Numer: 41 (245)
  • Data wydania: 05.10.04