Złota pszowska
"A ja jestem jeszcze starsza niż nasza szkoła, bo mam więcej niż siedemdziesiąt pięć lat"
- żartowała ze sceny Janina Szkudlińska, legenda pszowskiej oświaty. W ogromnie pogodnym nastroju
i miłej atmosferze minęły jubileuszowe obchody w pszowskiej podstawówce. Patronat nad jubileuszowymi obchodami objęły "Nowiny Wodzisławskie".
Do tej szkoły chodził m.in. ks. prof. Jerzy Szymik KUL-u, prof. Jan Wincenty Hawel, obecnie szef Akademii Muzycznej w Katowicach, tutaj uczyli się także Arek Dzierżawa i Rafał Trzaskalik z zes-połu "Łzy". Przez pewien czas katechetą był tu także obecny arcybiskup Damian Zimoń. Z pewnością nie sposób wymienić wszystkich bardziej lub mniej znanych wychowanków pszowskiej "jedynki", żeby nikogo nie urazić. Z okazji 75-lecia istnienia, szkołę odwiedziło w sumie trzystu absolwentów i zaproszonych gości. Wielu uczniów nie kryło łez wzruszenia, kiedy zobaczyli znajome miejsca i kolegów ze szkolnej ławy. Pamiętacie? Pamiętacie? - pytała o wspomnienia swoich wychowanków Janina Szkudlińska, nauczycielka historii, która w "jedynce" przepracowała blisko trzydzieści lat. Nauczycielka dziarskim krokiem wkroczyła na scenę pszowskiego MOK-u i barwnie opowiedziała o swojej pracy i o życiu. Nestorka i zarazem legenda pszowskiego szkolnictwa została uhonorowana odznaką "Zasłużony dla Rozwoju Miasta Pszów". Jej uczniowie, już dzisiaj z posiwiałymi włosami, zgotowali swojej pani owacje na stojąco.
Organizatorzy przygotowali specjalne wydanie "Gazetki Jubileuszowej", w której znalazły się ciekawostki i migawki z życia szkoły, osiągnięcia dzieci, fragmenty historii, wspomnienia uczniów i nauczycieli, archiwalne fotografie, fragmenty pierwszej kroniki szkoły, a także zdjęcie obecnego grona nauczycielskiego. "Szkołę Podstawową nr 1 w Pszowie budowano w latach 1927-1929. Budowniczym był Stefan Ociepka z Rybnika. Jej poświęcenia dokonano 6 października 1929 roku przez ks. M. Knosalę, w tym też dniu oddano szkołę do użytku publicznego. Budynek przedstawiał się okazale. Szkoła posiadała bogatą bazę dydaktyczną, bibliotekę, boisko i salę gimnastyczną" - można przeczytać w "Gazetce Jubileuszowej".
Iza Salamon
Najnowsze komentarze