Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Podróż sentymentalna

21.09.2004 00:00
Kuracjusze z przedwojennej Polski chętnie odwiedzali znany w całej Europie Truskawiec. Dziś Ukraina chętnie widziałaby w swoich sanatoriach Polaków, których mogłyby zaskoczyć nie tylko wspaniałe krajobrazy ale i ceny. Pobyt w tamtejszych sanatoriach jest dwukrotnie tańszy niż w Polsce.
Dom Polsko-Ukraiński w Rybniku  zorganizował wizytę w naszym regionie delegacji z Iwano-Frankiwska czyli dawnego Stanisławowa. Kontaktami z województwem iwanofrankiwskim zainteresowano władze samorządowe Wodzisławia, Rybnika i Raciborza oraz przedsiębiorców z naszego regionu.
 
Inicjatorem powołania Domu Polsko-Ukraińskiego jest Wiktor Gil. Nawiązał on kontakty z Centrum Integracji Europejskiej w Iwano-Frankiwsku i stara się rozwinąć współpracę między tym województwem a Górnym Śląskiem.
 
Jednym z kierunków naszych działań będzie tzw. turystyka sentymentalna - deklaruje Wiktor Gil. Pamięć starej ziemi pozostała wśród Polaków pochodzących z województwa stanisławowskiego oraz ich potomków. To ziemia historycznie związana z Polską, bogata w wiele atrakcji turystycznych a wypoczynek jest tam dla nas bardzo tani. Na zachodniej Ukrainie znajduje się znany w przedwojennej Polsce kurort Truskawiec.
 
Walory swojego województwa zachwala Tatiana Tymonina z Centrum Integracji Europejskiej w Iwano-Frankiwsku.
 
Goście z Polski mogą korzystać z różnorodnych form wypoczynku, dla siebie znajdą coś miłośnicy agroturystyki i folkloru jak też zwolennicy sportów ekstremalnych -wyjaśnia Tatiana Tymonina. Mamy uzdrowiska, miłośnicy wędrówek górskich na pewno będą zachwyceni Bieszczadami czy Gorganami. Dniestr jest jedną z najpiękniejszych rzek Europy a spływ kajakowy dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Historyczne związki naszego miasta z Polską przetrwały, w centrum do dziś stoi pomnik Adama Mickiewicza. Staramy się o przywrócenie historycznej nazwy Stanisławów. Nasze miasto jest ośrodkiem akademickim, tutaj została przeniesiona Politechnika Lwowska, która jest jedną z najlepszych uczelni technicznych na Ukrainie.
 
Wiktor Gil kontakty z władzami Iwano-Frankiwska nawiązał poprzez swoje zamiłowania do paralotniarstwa.
 
Jestem pilotem paralotniarskim i jeżdżę do różnych krajów w poszukiwaniu miejsc do latania - opowiada Wiktor Gil. Usłyszałem kiedyś od kolegów na górze Żar, że jest nad Dniestrem piękna góra do latania. Pojechałem tam i byłem zachwycony. Poznałem wspaniałych i otwartych ludzi, zaczęliśmy się wzajemnie odwiedzać w Polsce i na Ukrainie. Dowiedzieliśmy się, że w Iwano-Frankiwsku powstało Centrum Integracji Europejskiej wspierane przez Unię Europejską. Centrum poszukiwało partnerów na terenie Polski, więc zadeklarowałem swoją pomoc.
 
Dom Polsko-Ukraiński podpisał już porozumienie o współpracy z Centrum Integracji Europejskiej w Iwano-Frankiwsku.
 
Iwano-Frankiwsk (dawniej Stanisławów)
miasto w zachodniej części Ukrainy, na przedgórzu Karpat. Założone w 1662 r. na miejscu wsi Zabłotowo przez Andrzeja Potockiego, który nadał mu nazwę na cześć swego ojca Stanisława. Pierwotnie pomyślany jako twierdza do obrony Rzeczypospolitej przed najazdami Tatarów, Stanisławów wielokrotnie wytrzymywał również oblężenia wojsk rosyjskich i tureckich. Rozbudowany w epoce baroku, nazywany był czasami „małym Lwowem”. W 1919 był przedmiotem walk między Polską a ludnością ukraińską. W okresie II Rzeczypospolitej pełnił rolę stolicy województwa stanisławowskiego. W 1939 Stanisławów został zajęty przez ZSRR i włączony do Ukraińskiej SRS. W 1962 r., podczas obchodów 300-lecia miasta, jego nazwa została zmieniona na Iwano-Frankiwsk, na cześć wybitnego ukraińskiego pisarza Iwana Franko. Obecnie miasto liczy ponad 230 tys. mieszkańców.  W Iwano-Frankowsku znajduje się wiele ciekawych zabytków m. in.: kościół ormiański z XVIII w., kościół i klasztor Trynitarzy z XVIII w., kościół i klasztor Jezuitów z XVIII w., synagoga oraz Zamek Potockich (XVII-XVIII w.), ratusz z kramami (XVII w.), pomnik A. Mickiewicza (XX w.).
 
(jak)
  • Numer: 39 (243)
  • Data wydania: 21.09.04