środa, 1 stycznia 2025

imieniny: Mieczysława, Mieszka, Masława

RSS

Co zrobić ze śmieciami?

21.09.2004 00:00
Stworzenie gminnego punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych to jedno z poważniejszych zadań przewidzianych w Gminnym Planie Gospodarki Odpadami, który został uchwalony przez radnych. Przyjęty dokument przewiduje również kontynuację ekologicznej edukacji młodzieży, prowadzonej od lat selektywnej zbiórki odpadów a także demontaż dachów z eternitu.a
Ocena obecnego stanu gospodarki odpadami w gminie nie wypadła źle - mówi Sabina Czech z Referatu Ochrony  Środowiska Urzędu Gminy. Od 1998 r. prowadzimy segregację odpadów komunalnych. Mieszkańcy już się do tego przyzwyczaili i wiele gospodarstw domowych bierze udział w selektywnej zbiórce śmieci. System ten jest stopniowo rozszerzany. Wprowadziliśmy też zbiórkę przeterminowanych leków oraz zużytych baterii. Stare farmaceutyki są gromadzone w aptece w Gorzycach i trafiają potem do spalarni odpadów medycznych w Gliwicach. Specjalne pojemniki na stare baterie znajdują się w szkołach oraz Urzędzie Gminy. Organizujemy też zbiórkę makulatury w formie konkursu dla szkół.
 
Największym zadaniem w najbliższym czasie będzie stworzenie punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych. Część z nich podlega już takiej zbiórce - np. stare akumulatory są odbierane przez stacje benzynowe. Wiele jest jednak odpadów tego typu, które obecnie nie są odbierane przez specjalistyczne firmy jak np. worki po pestycydach. Trafiają więc one obecnie do kubłów wraz z innymi śmieciami komunalnymi. Na terenie gminy nie ma problemów ze zbiórką odpadów medycznych i weterynaryjnych. Jest to regulowane odpowiednimi przepisami, odbieraniem i utylizacją zajmują się specjalistyczne firmy. Odpady medyczne takie jak zużyte strzykawki czy części tkanek podobnie jak stare farmaceutyki trafiają do spalarni przy szpitalu onkologicznym w Gliwicach. W gminie prowadzi się działania edukacyjne, których celem jest przekonanie mieszkańców, by zużytych baterii nie wrzucali do zwykłego pojemnika z odpadami komunalnymi. Podczas organizowanego co roku dla szkół konkursu zbiórki makulatury jednym z warunków udziału było zgłoszenie do odbioru zbiornika ze starymi bateriami. W niektórych szkołach te pojemniki okazały się za małe, by pomieścić zebrane baterie. Co roku w grudniu mieszkańcy otrzymują ulotki informacyjne z harmonogramem selektywnej zbiórki odpadów. Przypomina się w nich również, że zużyte baterie są zbierane w szkołach oraz urzędzie gminy.
 
Zostanie opracowany system zbiórki odpadów budowlano-remontowych - takich jak gruz czy ziemia z wykopów. Obecnie trafiają one na wysypiska odpadów komunalnych - co jednak jest drogie. Cena za składowanie jest ustalana od tony a gruz jest ciężki. Taniej można wywieźć gruz czy ziemię na rekultywowany teren w Wodzisławiu-Maruszach. Tam przyjmowane są tego rodzaju odpady a właściciele mają na to odpowiednie zezwolenie.
 
Punkt zbiórki odpadów komunalnych ma powstać do 2006 r. Muszą się w nim znaleźć pojemniki na różne rodzaje odpadów pod zadaszeniem. W punkcie tym gromadzone będą takie odpady jak zużyte akumulatory, oleje, świetlówki i opony. Odbiorem i utylizacją zajmie się specjalistyczna firma. Na terenie powiatu wodzisławskiego przewiduje się utworzenie kompostowni, tam trafiać będą odpady biodegradowalne z terenu gminy Gorzyce. Na terenach wiejskich nie jest wiele tego rodzaju odpadów - są one przetwarzane na kompost przez samych mieszkańców, którzy w ten sposób nawożą swoje pola i działki.

(jak)
  • Numer: 39 (243)
  • Data wydania: 21.09.04