środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Kuchnia na mocnych podstawach

06.07.2004 00:00
Czym zastąpić w kuchni tradycyjne, stojące szafki? Pomysłów może być wiele - my proponujemy oryginalny ciąg kuchenny zbudowany z bloczków betonu komórkowego. Efekt murowany!
Taka kuchnia to pomysł wcale nienowy, jednak od kilku lat znów bardzo modny. Wykonanie murowanej zabudowy w miejsce typowych szafek stojących wymaga oczywiście nieco więcej starań niż zakup gotowych sprzętów, ale za to możemy mieć pewność, że nasze meble będą solidne, jedyne w swoim rodzaju, a do tego nieco tańsze od tradycyjnych. Potem wystarczy tylko dobrać odpowiednie, zgodne z indywidualnymi upodobaniami i ze stylem pomieszczenia, fronty (które zresztą po jakimś czasie możemy wymienić). Ogromną zaletą murowanej kuchni jest nie tylko jej niezwykły wygląd, ale także fakt, że można ją zbudować samodzielnie i wcale nie wymaga to posiadania pomieszczenia o bardzo dużych rozmiarach.
 
Porowatą powierzchnię bloczków betonu komórkowego pomalowaliśmy na czerwono. W takim samym kolorze są ściany.Do tej barwy dobraliśmy kontrastowy odcień ceramicznych płytek umieszczonych nad ciągiem kuchennym. Ciepła, intensywna kolorystyka stała się punktem wyjścia do stworzenia wnętrza w stylu rustykalnym, co podkreślają jasne fronty sosnowych szafek.
 
Lekkie bloczki
 
Bloczki z betonu komórkowego, szczególnie z Ytongu, są zazwyczaj lżejsze od tradycyjnych cegieł, łatwe w obróbce, można je formować i przycinać do potrzebnych wymiarów. Mają dekoracyjną, porowatą strukturę, i są bardzo wytrzymałe. Kuchnia zbudowana z betonowych bloczków jest tańsza od tradycyjnych mebli kupionych w sklepie lub robionych na zamówienie. Nie powinniśmy mieć kłopotu z samodzielnym jej wykonaniem, pod warunkiem że będziemy pamiętać o precyzyjnym dopasowaniu wielkości bloczków do zaprojektowanego układu ścianek.
 
Kuchnia od frontu
 
Styl murowanej kuchni będzie zależał w dużym stopniu od tego, jakie fronty wybierzemy do naszych szafek. O ich wyglądzie powinniśmy zdecydować już na etapie projektowania zabudowy. Należy wziąć pod uwagę nie tylko rozmiary frontów, rodzaj i trwałość materiału z jakiego zostały wykonane, ale także kolor i styl drzwiczek. Biała zabudowa z betonowych bloczków, otynkowana lub pomalowana, straci swój surowy wygląd i stanie się doskonałym tłem kuchni w dowolnym stylu. Jeśli marzy nam się kuchnia tradycyjna lub rustykalna, to zdecydujmy się na fronty z litego drewna bądź też w okleinie drewnianej. Natomiast zwolennicy nowoczesnych wnętrz mają do wyboru całą gamę frontów z płyt w sztucznej okleinie w rozmaitych kolorach. Ciekawym wariantem może okazać się zastosowanie dwóch różnych rodzajów drzwiczek, np. z mlecznego szkła i z kolorowej płyty. Jednak warunkiem takiego połączenia jest dopasowanie kolorystyczne i stylistyczne. W zależności od tego, czy do murowanej kuchni dobierzemy stonowaną, czy kontrastową barwę frontów, uzyskamy zupełnie inny efekt. Nie zapominajmy, że charakter kuchni podkreślą także odpowiednie gałki albo uchwyty do drzwi szafek i szuflad. Wybór jest bardzo duży - od mosiężnych w stylu retro, po nowoczesne ze stali nierdzewnej (np. przypominające relingi) lub zrobione z tworzywa sztucznego.
  • Numer: 28 (232)
  • Data wydania: 06.07.04