Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Zmiany konieczne

22.06.2004 00:00
Realizacja programu Polityka Oświatowa Samorządu Terytorialnego to najważniejsze zadanie postawione przed miejscową oświatą. Kolejnym punktem działań w tym kierunku była konferencja zorganizowana w ubiegły czwartek w Powiatowym Centrum Konferencyjnym.
Podczas dyskusji zaprezentowano kompleksowy raport o stanie oświaty oraz wieloletnie kierunki działań. Ponadto pojawiły się plany strategiczne, sformułowane na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych wśród różnych grup społecznych. Respondentami w tym przypadku byli pracodawcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele, a także rodzice i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Brano również pod uwagę zdanie uczniów klas III gimnazjów. Określone były również lokalne priorytety oświatowe oraz podstawowe tezy do realizacji założeń polityki oświatowej powiatu wodzisławskiego na lata 2004-2008. Dane wskazują, że do roku szkolnego 2006/07 nabór do klas pierwszych szkół średnich będzie się kształtował na obecnym poziomie. W kolejnym roku liczba tych oddziałów będzie mniejsza o 6. Ponadto przewiduje się ich spadek w latach kolejnych.

Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślają, że należy uruchamiać szkoły policealne, kształcące w zawodach zgodnych z zapotrzebowaniem rynku pracy oraz wynikających z nowych technologii i potrzeb poszczególnych dziedzin gospodarki. Absolwenci są grupą szczególnie zagrożoną bezrobociem. Około 45% spośród nich to osoby pozostające bez pracy i wielkość ta stale rośnie. Oznacza to, że wkrótce co druga osoba kończąca szkołę może mieć trudności w znalezieniu pracy. Dane wskazują, że wśród ogółu bezrobotnych absolwenci stanowią 7,7%, wskaźnik ten jest o 2,2 % wyższy od średniej województwa śląskiego. Aby wytyczone w programie zadania mogły być prowadzone z powodzeniem, niezbędne są dodatkowe środki finansowe, które należy przeznaczyć na doposażenie szkół w nowoczesne pomoce dydaktyczne i urządzenia, które pozwolą wprowadzać nowe kierunki kształcenia.
 
(raj)
  • Numer: 26 (230)
  • Data wydania: 22.06.04