Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Zaczęła od kopii

20.04.2004 00:00
W galerii „Na poddaszu” w budynku radlińskiego Urzędu Miejskiego można oglądać wystawę prac Łucji Wojaczek. Autorka jest członkiem grupy plastycznej „Pasja”, działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury a technik malarskich uczyła się sama.
Malowaniem zajęła się dopiero na emeryturze, wcześniej nie było czasu na rozwijanie plastycznych zainteresowań. Zaczęła od tworzenia kopii dzieł znanych mistrzów, teraz maluje już własne obrazy.
 
Już w szkole ciągnęło mnie do rysowania i malowania - wspomina Łucja Wojaczek. Ale nie miałam możliwości nauki w szkole plastycznej. Pracowałam jako kartograf na kopalni, rysowałam przekroje geologiczne. To nauczyło mnie precyzji i dało pewność ręki. Malować zaczęłam na emeryturze, po odchowaniu wnuków. Cieszę się, że mam możliwość spełnienia swoich marzeń. Zwiedzanie galerii malarskich nigdy mnie nie nudziło, dokładnie przyglądałam się obrazom. Nie znałam technik malarskich, malować uczyłam się metodą prób i błędów, dopiero z doświadczeniem przychodziły umiejętności techniczne. Do tej pory malowałam dużo temperą, ostatnio zaczęłam używać pasteli, farb olejnych i akrylowych.
 
Łucja Wojaczek od dwóch lat jest członkiem grupy „Pasja”, którą prowadzi Jadwiga Pietrek. Swoje prace prezentowała już na wystawie w Wodzisławiu. W galerii „Na poddaszu” wystawione są kopie dzieł znanych mistrzów m.in. Renoira i Van Gogha.
 
(jak)
  • Numer: 17 (221)
  • Data wydania: 20.04.04