W skrócie - powiat wodzisławski
REGION
Podczas spotkania przedstawicieli samorządów z przedstawicielami Kompani Węglowej oraz Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej ustalono wstępne warunki spłaty gminom należności z tytułu opłat eksploatacyjnych i podatku od nieruchomości. Nie licząc odsetek, chodzi o sumę 340 mln. zł. Każda z gmin otrzymała osobną teczkę z danymi na temat kwot, sposobu ich spłaty i terminów. W czasie rozmów poruszano także temat osłon dla Śląska i funkcjonowania gmin górniczych w Unii Europejskiej.
Ponad 300 repatriantów przyjęły od 1997 roku śląskie gminy. Najwięcej osób pochodzenia polskiego zaprosiły władze Bytomia. Od 1 stycznia 2004 roku wchodzi w życie znowelizowana ustawa o repatriacji, która zdaniem ustawodawcy powinna przyczynić się do jeszcze większego powrotu osób pochodzenia polskiego do kraju. Najważniejsze zmiany w ustawie dotyczą zasad finansowania powrotu repatriantów. Gminy otrzymywały na ten cel dotację, ale dopiero po przyjeździe i osiedleniu się rodzin pochodzenia polskiego. Prawdopodobnie z tego powodu przeznaczona dla repatriantów rezerwa budżetowa nie była w pełni wykorzystywana. Teraz pieniądze na osiedlenie się repatriantów samorządy będą otrzymywać wcześniej, przed przyjazdem rodzin i będą one zaksięgowane jako dochody własne danej gminy, a nie jako dotacja.
WODZISŁAW
Ruch na Rzecz Praworządności i Rozwoju Ziemi Wodzisławskiej organizuje drugą edycję seminarium, dotyczącego wdrażania i stosowania systemu HACCP (system analiz zagrożeń i krytycznych punktów kontroli) oraz ISO 9001:2000 w przemyśle spożywczym. Do udziału w seminarium zachęca się przedsiębiorców branży spożywczej i przetwórczej zainteresowanych nowymi rozwiązaniami oraz szkoleniami, umożliwiającymi uzyskanie certyfikacji. Seminarium prowadzić będą pracownicy Zakładu Badań i Atestacji. Terminu spotkania jeszcze nie ustalono i zależy on od liczby nadsyłanych zgłoszeń. Można je składać w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Kubsza 28c, tel. 454 77 70 - od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00, lub pod numerem 0507 055 647.
Wyremontowano odcinek ul. Jastrzębskiej. Przypomnijmy, że o działania w tym zakresie od kilku lat starał się radny Marian Balcer. Droga była w fatalnym stanie technicznym na odcinku od szkoły do boiska sportowego. O sprawie pisaliśmy pod koniec października. Wówczas wiceprezydent miasta, Jan Zemło przekonywał nas, że pieniądze się znajdą i rzeczywiście tak się stało. Nie załatano jezdni jak robiono to przez lata, ale na wspomnianym odcinku wylano nowy asfalt.
W drugiej połowie grudnia w mieście zorganizowano szereg spotkań opłatkowych. 17 grudnia odbyło się ono w Gimnazjum nr 2, natomiast w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych zorganizowano wieczór wigilijny. 18 grudnia spotkanie opłatkowe odbyło się w Wodzisławskim Ośrodku Rehabilitacji i Terapii, a także w Zespole Szkół Ekonomicznych. Również tutaj, na corocznym spotkaniu 19 grudnia, zebrali się członkowie Polskiego Związku Niewidomych. W tym dniu podobne spotkanie zorganizowano także w Zespole Świetlic Profilaktyczno-Wychowawczych nr 1. 20 grudnia w świetlicy OSP - Radlin II - opłatkiem łamały się osoby samotne. Tego samego dnia podobne spotkanie zorganizowały gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kokoszycach. Należy dodać, że 18 grudnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Wyszyńskiego zebrali się członkowie Rady Młodzieży Powiatu Wodzisławskiego. 19 grudnia na uroczystym spotkaniu opłatkowym w Zespole Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śl. zebrali się przedstawiciele władz powiatu oraz kadra kierownicza szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Wodzisławski.
Nową karetkę dostało Pogotowie Ratunkowe w Rydułtowach. Samochód przekazała holenderska Fundacja na Rzecz Europy Wschodniej. To czwarte auto, którym stacja będzie dysponować. Fundacja współpracuje ze szpitalem w od 1989 r., pomogła m.in. w wymianie okien i dachu w placówce. Wyposażyła również rentgen. Prawdopodobnie w styczniu trafią tutaj także nowe kardiomonitory i łóżka.
Najnowsze komentarze