Wtorek, 7 maja 2024

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Poetyckie krople

17.12.2003 00:00
W wypełnionej po brzegi sali Wiejskiego Ośrodka Kultury w Gołkowicach zaprezentowany został koncert „Rozbijanie się kropel”. Został on przygotowany pod kierunkiem Dawida Koczego z Krostoszowic, uczestnika telewizyjnego programu „Jestem jaki jestem”
Był to w zasadzie spektakl wykorzystujący nie tylko piosenkę, ale również inne formy wyrazu artystycznego. Wzięli w nim udział młodzi adepci śpiewu, uczestnicy warsztatów z emisji głosu, które prowadzi w gołkowickim GOK-u Dawid Koczy. On opracował scenariusz, scenografię i oświetlenie oraz wyreżyserował ten spektakl, opracowaniem muzycznym zajął się Bohdan Palowski.

Moim celem było sprowokowanie widza, poruszenie go, wzbudzenie dawno zapomnianych tradycji - mówi Dawid Koczy. Chciałem dotrzeć do najczystszych i najgłębszych emocji, na które w dzisiejszym świecie ludzie nie mają czasu. Spektakl przygotowywaliśmy kilkadziesiąt godzin, starałem się pobudzić wrażliwość uczestników na nowe formy artystyczne - aktorstwo, taniec a przede wszystkim śpiew. W zajęciach, które prowadzę w formie warsztatów bierze udział młodzież z gmin Gorzyce i Godów. Staram się wykorzystywać swoje doświadczenia m.in. ze spotkań z Elżbietą Zapendowską i Andrzejem Głowackim.

Dawid Koczy studiuje obecnie na Wydziale Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Udział w programie „Jestem jaki jestem” stał się dla niego przepustką do udziału w innych konkursach i poznanie branży muzycznej oraz panujących w niej twardych praw.

Inicjatorką zorganizowania zajęć muzycznych była Karina Kuśnierz, która kiedyś prowadziła ognisko muzyczne  - mówi Michalina Tekieli, dyrektorka gołkowickiego WOK-u. Przyszła kiedyś i powiedziała, że Dawid Koczy ma czas i chciałby coś zrobić z młodzieżą. Udało się zebrać grupę młodych ludzi zainteresowanych takimi warsztatami a po 2 miesiącach pracy urodził się z tego koncert. Z rozmów z młodymi ludźmi wynika, że nie będzie to ostatni ich wys-tęp.

Po koncercie została otwarta wys-tawa ceramiki i malarstwa - zaprezentowano m.in. prace przedstawiające świąteczne aniołki.

(jak)
  • Numer: 51/52 (203/204)
  • Data wydania: 17.12.03