Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Kapitał sprzed lat

12.11.2003 00:00
Do końca roku zakłady pracy mają czas na dostarczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych danych, dotyczących wysokości zarobków i okresu zatrudnienia każdego z pracowników. Na ich podstawie ZUS wyliczy tzw. kapitał początkowy, czyli część naszej przyszłej emerytury.
W tym roku harmonogramy nadsyłania dokumentów ZUS kierował głównie do małych i średnich przedsiębiorstw. Do dużych firm trafiły one w latach poprzednich. Rozpoczął się więc wzmożony proces kompletowania przez pracowników dokumentów, pochodzących od poprzednich pracodawców oraz jednostek przechowujących dokumentacje zlikwidowanych zakładów.

Kapitał początkowy wylicza się dla każdego ubezpieczonego urodzonego po 31 grudnia 1948 r. Jego wartość ustalana jest na dzień 1 stycznia 1999 r., a więc do dnia, w którym weszły w życie nowe przepisy emerytalne. Wyraźnie zobowiązują one pracodawcę do odprowadzania składek za każdego pracownika oddzielnie. Przed 1999 r. nie było takiego wymogu i składki wszystkich pracowników były wrzucane „do jednego worka”. ZUS otrzymywał więc składkę wyliczoną dla całego zakładu, bez rozróżnienia jaki udział miała w niej konkretna osoba. Podstawę wymiaru kapitału początkowego stanowić będzie przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne z kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych z okresu od 1 stycznia 1980 r. do 31 grudnia 1998 r. Dopuszcza się także możliwość ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego z przeciętnej podstawy wymiaru składki z 20 najkorzystniejszych lat kalendarzowych, wybranych z całego okresu aktywności zawodowej - wyjaśnia Anna Lepiarczyk z rybnickiego ZUS-u.

Cała procedura rozpoczyna się w chwili otrzymania przez płatnika składek informacji na temat terminu przekazania dokumentacji do ZUS. Pracodawca wydaje pracownikom druki Rp7 (zaświadczenie o okresie zatrudnienia i wynagrodzeniu) oraz wnioski o ustalenie kapitału początkowego - Kp1. Wniosek wypełniany jest zarówno przez obecnego pracodawcę jak i pracownika. Natomiast druk Rp6 jest kwestionariuszem dotyczącym okresów składkowych i nieskładkowych, który wypełnia pracownik. Jak mówi A. Lepiarczyk, znaczna liczba ubezpieczonych, urodzonych po 31 grudnia 1948 r., która pracowała przed 1999 r., a obecnie nie jest zatrudniona, samodzielnie kompletuje wnioski o ustalenie kapitału początkowego. Dotyczy to osób nie pozostających w ubezpieczeniu, zatrudnionych u osoby fizycznej, nie wypłacającej zasiłków chorobowych, a także osób wykonujących umowę zlecenie lub umowę agencyjną. Ponadto obowiązek ten mają osoby współpracujące z osobą prowadzącą działalność pozarolniczą, pobierające zasiłek dla bezrobotnych lub stypendia z powiatowego urzędu pracy oraz te, które pobierają zasiłki stałe lub gwarantowane zasiłki okresowe z pomocy społecznej - wyjaśnia A. Lepiarczyk. Odpowiednie wnioski wraz z dokumentami powinny one złożyć w najbliższym oddziale ZUS-u i mają na to czas do 2006 r. „Składkowicze” przebywający za granicą mogą przesłać dokumenty do oddziału ZUS właściwego ze względu na miejsce ostatniego zameldowania na pobyt stały w Polsce. Bezdomni z kolei mogą to zrobić w dowolnej jednostce ZUS.

(raj)
  • Numer: 46 (198)
  • Data wydania: 12.11.03