Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Jak na Marsie

05.11.2003 00:00
Praca „Jan na Marsie”, której autorem jest Marian Miełek z Marklowic zwyciężyła w konkursie fotograficznym „Radlin w obiektywie”, zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury. Wzięło w nim udział 9 autorów, którzy nadesłali 36 fotografii. Tematyka prac była różnorodna a zdjęcia wykonano zarówno w kolorze jak i techniką czarno-białą.
Zainteresowanie konkursem było spore, prace nadeszły z różnych miejscowości naszego regionu - Wodzisławia, Marklowic, Rybnika a nawet Gołkowic - mówi Marieta Kuczera-Rok, organizatorka konkursu. Zgłosiło się jednak tylko dwóch autorów z Radlina. Ogłaszając konkurs poszukiwaliśmy niepowtarzalnych widoków naszego miasta, oryginalnego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. Chcieliśmy zwrócić uwagę na zmieniające się otoczenie, przyrodę, w której żyjemy i ciekawą architekturę.

Jury w składzie: Henryk Stiel, Jadwiga Pietrek i Judyta Mucha pierwsze miejsce przyznało Marianowi Miełkowi za pracę „Jak na Marsie”. Drugie miejsce zajął Andrzej Piontek za fotografię „Człowiek, praca, wiara”, natomiast trzecie miejsce - Andrzej Caniboł za pracę „Familoki przy kopalni Marcel”. Wyróżniono także Monikę Miełek za pracę „Ulica”.

Zwycięzca konkursu od niedawna jest członkiem Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego „Niezależni”. To jego pierwszy konkurs i wystawa - zdobycia nagrody się nie spodziewał. Nagrodzona fotografia przedstawia pracę przesiewacza kamienia na kopalnianej hałdzie.

To wyglądało jak marsjański krajobraz a maszyna wydała mi się podobna do „Pathfindera” - opowiada Marian Miełek. Wykonałem wiele ujęć, żeby wybrać to najlepsze. Trzeba mieć duże zbiory zdjęć, żeby znaleźć coś na wystawę. Ja fotografuję cały czas, dzień bez zdjęcia jest dla mnie dniem straconym.

(jak)
  • Numer: 45 (197)
  • Data wydania: 05.11.03