Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Zdjęcia ze sceny

17.09.2003 00:00
Do końca miesiąca, w „Galerii pod fikusem” miejscowej biblioteki, oglądać można reportaż zdjęciowy Pawła Tatarczyka. Prace powstały podczas międzynarodowego festiwalu „Kasztelania 2003”.
Otwarcie wystawy było okazją do spotkania i rozmów ludzi związanych z Zespołem Pieśni i Tańca „Vladislavia”. Nie zabrakło prezydenta Adama Krzyżaka oraz jego zastępcy Jana Serwotki. Na wystawie oglądać można ponad trzydzieści zdjęć pogrupowanych tematycznie według zespołów występujących na wspomnianym festiwalu. Wśród nich był również ZPiT „Vladislavia”. Są więc grupy z Meksyku, Czech, Węgier czy Grecji, a także portrety poszczególnych artystów. Podczas imprezy zrobiłem ponad dwieście fotografii, w bibliotece natomiast prezentuję te wybrane. Nie ukrywam, że pociąga mnie fotografia czarno - biała, głównie lubię robić portrety. Fotografowanie zespołów w ruchu jest dość trudne i wymaga sporo precyzji. Ważne jest światło. Na scenie często świeci punktowo lub jest bardzo słabe. Na szczęście na „Kasztelanii” tego problemu nie było - mówi Paweł Tatarczyk. Autor prac od 8 lat jest gawędziarzem i konferansjerem ZPiT „Vladislavia”. Jak mówi Wanda Bukowska, kierownik zespołu, jest on jednym ze zdolniejszych artystów. Docenia również jego zaangażowanie w fotografowanie, czym niewątpliwie przyczynia się do zachowania wspomnień i historii wodzisławskiej grupy. Myślę, że bardzo ważne jest mieć swojego fotografa, osobę, która dokładnie zna zespół. Paweł inaczej na to patrzy. Wie jak uchwycić pewne ciekawe niuanse i wydarzenia. Mam nadzieję, że to nie będzie ostatnia jego wystawa - dodaje W. Bukowska.

(raj)
  • Numer: 38 (190)
  • Data wydania: 17.09.03