Niedziela, 16 czerwca 2024

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Chór ze sztandarem

25.06.2003 00:00
Obchodzący swoje 75-lecie chór męski „Echo” Biertułtowy z okazji tej rocznicy  otrzymał własny sztandar. Obchody jubileuszowe odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury z udziałem władz miasta, powiatu oraz Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Chór powstał 9 lutego 1928 r. a jego założycielami byli Henryk Kłosok oraz bracia Augustyn i Antoni Meisnerowie. W skład pierwszego zarządu weszli: prezes Adolf Kozioł, wiceprezes Engelbert Gruszczyk, sekretarz Rajmund Kubica, skarbnik Karol Kuśka, bibliotekarz Franciszek Kłosok i dyrygent Henryk Kłosok. Inicjatywa powołania chóru była związana z wzrastającą świadomością narodową po powstaniach i plebiscycie a w związku z tym z zapotrzebowaniem na polską pieśń. Nowy chór od początku wykazywał dużą aktywność i zapał do pracy stając się jednym z bardziej znaczących zespołów śpiewaczych na ziemi wodzisławskiej. Organizowano wieczory pieśni, zabawy taneczne, występy z okazji świąt narodowych i kościelnych. „Echo” brało aktywny udział w zjazdach śpiewaczych. Do chóru pod koniec lat trzydziestych XX wieku należało około 60 osób. Po przerwie wojennej działalność „Echa” została szybko wznowiona - już w czerwcu 1945 r. Liczba członków wzrosła do 70. W marcu 1949 r. mecenat nad chórem objęła kopalnia „Ignacy” w Niewiadomiu. Kilka lat później - w marcu 1956 r. - na zebranie członkowskie przyszedł Stanisław Kiermaszek, dyrektor PSSP „Społem” w Wodzisławiu Śląskim i zaproponował występowanie pod patronatem tej spółdzielni. Ten mecenat trwał do 1994 r. Obecnie chórem opiekuje się Międzyzakładowy Zarząd Związku Zawodowego Górników w Polsce przy kopalni „Marcel”. Zespół liczy 33 członków i niestety śpiewaków ubywa. Próby odbywają się w Miejskim Ośrodku Kultury, obecnie dyrygentem jest Tymoteusz Kubica.

Przygotowania do jubileuszu 75-lecia rozpoczęły się już  w zeszłym roku. Zrodziła się wówczas  inicjatywa ufundowania sztandaru, którego do tej pory „Echo” nigdy nie miało. I dzięki staraniom prezesa Krystiana Dziuby, Alojzego Koczego i Józefa Musioła udało się ten pomysł zrealizować. Sztandar został poświęcony podczas uroczystej mszy św. za zmar-łych i żyjących chórzystów w kościele Wniebowzięcia NMP w Radlinie-Biertułtowach. Do ufundowania sztandaru i zorganizowania uroczystości jubileuszowych przyczyniło się bardzo wielu sponsorów - firm i instytucji  z Radlina i okolic.

Podczas uroczystej akademii w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie nowy sztandar został odznaczony Honorową Odznaką Złotą z Wieńcem Laurowym PZChiO. Wyróżniono również zasłużonych członków chóru: złote odznaki z laurem otrzymali Jan Drozdek, Edward Namysło, Jan Halamoda i Eryk Szędzielorz, srebrne - Stefan Gabryś, Tymoteusz Kubica, Jerzy Lepiarczyk, Damian Rek i Alojzy Weideman a brązowe - Grzegorz Dymper i Marian Lorenc. Dyplomy honorowe Oddziału Śląskiego PZChiO otrzymali Krystian Dziuba, Romuald Tomczyk, Jan Klima, Bolesław Spandel i Henryk Kubik. Natomiast odznakami Zasłużony Działacz Kultury nadanymi przez Ministerstwo Kultury i Sztuki zostali wyróżnieni Krystian Dziuba i Romuald Tomczyk.

Podczas uroczystości „Echo” otrzymało życzenia od władz miasta i powiatu, zaprzyjaźnionych chórów i stowarzyszeń oraz oczywiście swojego patrona - Zwiazku Zawodowego Górników w Polsce przy KWK „Marcel”.

Chór podnosi swój poziom artystyczny, podczas eliminacji festiwalu pieśni maryjnej zakwalifikował się do finału w Piekarach - powiedział ks. dr Antoni Reginek reprezentujący Śląski Oddział PZChiO. Śpiewajcie radośnie ku chwale Bożej, życzę wam z okazji jubileuszu pokoju i błogosławieństwa Bożego.

Podczas akademii odbył się koncert chóru-jubilata oraz Orkiestry kameralnej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

(jak)
  • Numer: 26 (178)
  • Data wydania: 25.06.03