Trochę przeskrobali...
Dziś często się mówi, że młodzież nie ma żadnych zainteresowań, nic im się nie chce. Uczniowie z klasy
II d z Gimnazjum nr 2 udowodnili, że te sądy są nieprawdziwe. Z inicjatywy wychowawczyni klasy, Katarzyny Ziembickiej, zorganizowano warsztaty teatralno - filmowe, które prowadzi Robert Steuer. Na zajęciach tych zrodził się pomysł nakręcenia filmu. Pomysłodawcami scenariusza i zarazem aktorami są uczniowie klasy II d. Warto dodać, że kręcenie filmu odbywało się po lekcjach, a młodzież nie protestowała, tylko wciąż wymyślała nowe sceny, co oczywiście przedłużało pracę na planie filmowym. W przedsięwzięcie to zostali także zaangażowani rodzice, a szczególnie Bogusław Tomaszewski, który pożyczył kamerę i sam nakręcił wiele scen.
Pierwszym wyzwaniem było wymyślenie scenariusza. Zdecydowano, że będzie to film o grupie przyjaciół. Gdy uczniowie obmyślili plan przygód, to przystąpili do napisania profesjonalnego scenariusza. Prawda jednak wyglądała tak, że ten scenariusz często podyktowany był „chwilą” i uzupełniano go na bieżąco. W filmie występuje cała klasa, a głównymi bohaterami są: Sabina Tomaszewska, Justyna Kobylińska, Anita Jarkiewicz, Dominika Świerzy, Dagmara Bambik, Przemek Sznajder, Artur Kiszka, Rafał Procek, Adrian Brzeziok, Michał Pośpiech, Wojtek Ustianowski i Radek Kuśka. Grupa aktorów z każdą sceną powiększała się, bo potrzebni byli rodzice, lekarz, nauczyciel i wiele innych osób, które gościnnie wystąpiły na planie filmowym. Film powstawał w ciekawy sposób. Aktorzy nie znali dokładnie dialogów, dostawali je na kilka minut przed kręceniem sceny i szybko uczyli się ich na pamięć. Nie zabrakło drobnych wpadek, a kilka dialogów brzmi inaczej niż zaplanowano. Aktorzy gotowi byli do wielu poświęceń, szczególnie Rafał Procek, który w klasie musiał uderzyć się głową o ławkę, a podczas obozu spaść z drzewa. Choć to dopiero początkujące „gwiazdy” to są już bardzo wymagającą ekipą. Często po nakręceniu sceny byli z niej niezadowoleni i trzeba było wszystko zaczynać od nowa. Czasem nie zgadzałam się ze scenariuszem i dla mnie wprowadzano zmiany - mówi Anita Jarkiewicz. Nie żałuję tych godzin spędzonych na planie filmowym. Lubię to zajęcie, w przyszłości chciałabym być aktorką. Z kamerą jestem obyta, bo mój tata ciągle filmuje - mówi Sabina Tomaszewska.
Film zatytułowano www.przyjaźń.pl. Jest o grupie uczniów, która postanawia zorganizować obóz. Dwóm dziewczynom rodzice nie pozwalają na taki wyjazd, więc uciekają się one do podstępu. Podczas wyjazdu spotykają nowych znajomych. W filmie jest miłość, przyjaźń, kłótnie, narkotyki i śmierć. Film ten to nie tylko przygoda dla młodych aktorów, ale także „lekcja”, która ma przestrzec młodych ludzi przed niebezpieczeństwem, jakie wiąże się z narkotykami i alkoholem.
Początkowo planowano, że film będzie kręcony w szkole i dla szkoły, ale to się radykalnie zmieniło.
3 czerwca zostanie pokazany w kawiarence internetowej w Rydułtowach, dzień później w kinie w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie, a w październiku będzie zaprezentowany podczas III Festiwalu Filmów Niezależnych w Rybniku Chwałowicach. Projekcjom będzie towarzyszyła wystawa zdjęć z planu filmowego, warto podkreślić, że zdjęcia te wykonała nasza redakcyjna koleżanka Beata Palpuchowska.
(red)
Najnowsze komentarze