środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Może coś dorzuci?

12.03.2003 00:00
Działania proeuropejskie oraz propagowanie zasad tolerancji religijnej i narodowościowej, to główne cele Wodzisławskiego Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Europejskiej.
Organizacja działa w Wodzisławiu od dwóch lat, a sztandarowym przedsięwzięciem jej członków jest organizowanie Turnieju Wiedzy o Unii Europejskiej „Europa nasz wspólny dom”. W tym roku odbędzie się on już po raz czwarty. Turniej cieszy się dużą popularnością, a jego głównym celem jest przekazanie młodzieży fachowej wiedzy na temat członkostwa naszego państwa w Unii Europejskiej. Zmagania uczniów szkół średnich rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu. Gimnazjaliści wystartują 15 maja w Czyżowicach, natomiast uczniowie szkół podstawowych zmierzą się 6 czerwca w Turzy Śl. - dwa dni przez unijnym referendum. Jak zapewnia Jarosław Szczęsny, prezes Stowarzyszenia, jeżeli wniosek organizatorów o dofinansowanie tego przedsięwzięcia z funduszu PHARE zostanie rozpatrzony pozytywnie, to otrzymane środki pozwolą zorganizować warsztaty dla uczestników konkursu. Ewentualne dofinansowanie przeznaczone będzie również na wydanie publikacji „Unia Europejska nie tylko dla młodych”. Wodzisławskie Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Europejskiej stara się również pozyskać środki z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Tak na przykład zamierza się sfinansować wydanie kwartalnika „Nasza gmina, a Unia Europejska”. Publikacja ma być podzielona na trzy części. Pierwsza zawierać będzie zagadnienia związane z samorządem terytorialnym, tematem drugiej będą organizacje pozarządowe, natomiast w trzeciej zaprezentowane zostaną zasady funkcjonowania poszczególnych jednostek samorządowych i organizacji w strukturach Unii Europejskiej. Wodzisławskie Stowarzyszenie nawiązało również współpracę z Akademią Filantropii. Organizacja ta zaproponowała nam wspólne organizowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji i Walki z Rasizmem, który obchodzić będziemy 21 marca. W związku z tym mają się odbyć m.in. wystawy i projekcje filmowe. Wspólnie mamy również organizować konkursy malarstwa oraz objazdową wystawę - mówi J. Szczęsny. Z roku na rok działalność Stowarzyszenia rozwija się na nowe obszary. Przykładem na to jest nawiązanie kontaktów ze stowarzyszeniem „Forum Europejskie” działającego w Katedrze Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Efektem tej współpracy ma być wspólne realizowanie dużych międzywojewódzkich projektów. Zakres działalności jaką prowadzi stowarzyszenie w dużej mierze uzależniony jest od przyznanych grantów. Tak na przykład planuje się rozszerzenie o nowe elementy festiwalu „Folklor bez granic” organizowanego przez wodzisławski MOK. Jeżeli organizatorzy otrzymają dotację, wówczas w ramach imprezy realizowany będzie program „Jutro Europa bez granic”.

Oczywiście pozyskanie pieniędzy z zewnątrz nie jest proste. Zdaniem J. Szczęsnego aprobatę uzyskuje średnio jeden na piętnaście projektów. W ubiegłym roku Unia Europejska dofinansowała Turniej Wiedzy o UE, a także wydanie publikacji „Dzieje wodzisławskich Żydów”.

(raj)
  • Numer: 11 (163)
  • Data wydania: 12.03.03