środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Tydzień pokrzywdzonych

05.03.2003 00:00
Kilkadziesiąt osób zgłosiło się do Prokuratury Rejonowej w Wodzisławiu podczas Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw. Wodzisławscy prokuratorzy pełnili dyżury codziennie w godzinach od 9.00 do 15.30.
Po pomoc przychodziły głównie ofiary przestępstw i zdarzeń związanych z przemocą w rodzinie, pokrzywdzeni w wyniku oszustw czy też działalności organów samorządowych i spółdzielczych. Prokuratorzy pomagali im nie tylko w zakresie prawa karnego, ale również cywilnego kierując sprawy do właściwych organów i podejmując interwencje u kierowników odpowiednich jednostek.
Działalność tego typu jest obowiązkiem wynikającym z przepisów i prowadzimy ją od wielu lat - mówi prokurator rejonowy Józef Pałka. Nie jest to dla wodzisławskiej prokuratury nowość. Podczas dyżurów prokuratorzy obsługują strony od dawna. Przeprowadzona akcja była bardzo przydatna, dzięki informacjom w prasie i radiu po pomoc zgłosiło się więcej osób. Po upływie tego tygodnia będziemy kontynuować działania na takich zasadach jak dotychczas. Robiliśmy to i będziemy robić nadal, niezależnie od doraźnych akcji.

Dyżurujący prokuratorzy przyjmują od osób pokrzywdzonych zawiadomienia o przestępstwie lub jeśli czyn jest ścigany z oskarżenia prywatnego, pomagają sporządzić odpowiedni pozew do sądu - jeśli oczywiście poszkodowany na to się zdecyduje. Przekazywane są również informacje o możliwości skorzystania ze wsparcia  Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw. Na parterze budynku prokuratury od trzech lat wisi tablica informacyjna na ten temat. Również z podobnej tablicy można się dowiedzieć o prawach przysługujących ofiarom przestępstw.

Prokuratorzy podejmują tzw. postępowania adhezyjne na rzecz pokrzywdzonych - tłumaczy prokurator Pałka. Jeśli ofiary przestępstw występujący w postępowaniu karnym jako świadkowie określą swoje straty prokurator występuje na ich rzecz z powództwem cywilnym. W 2002 r. znacznie wzrosła liczba takich powództw, doceniamy wagę działań tego typu. Prokuratorzy mogą w postępowaniu karnym składać również wnioski w celu ochrony pokrzywdzonych i odizolowania sprawców, bardzo ważna jest szybkość postępowania. W przypadku postępowań dotyczących małoletnich czy kobiet - ofiar drastycznych przestępstw staramy się  unikać wielokrotnych przesłuchań na policji i w prokuraturze. Chodzi o to, żeby ofiarom nie przysparzać dodatkowych dolegliwości i problemów. Ofiara nie może być w postępowaniu w gorszej sytuacji niż sprawca. Stałą troską prokuratury musi być ochrona najsłabszych, pomoc w odzyskaniu poniesionych strat przez pokrzywdzonych i obrona ich interesów. Istotne jest by ofiary widziały skuteczność wymiaru sprawiedliwości a więc, że postępowanie jest prowadzone szybko i sprawnie a sprawcy zostają ukarani.

Wodzisławska Prokuratura Rejonowa wiąże spore nadzieje z działalnością mediatorów. Zmiany kodeksu karnego wprowadzane do 1 lipca 2003 r. dają im możliwość negocjacji, godzenia i łagodzenia konfliktów między pokrzywdzonym i sprawcą. Szczególne znaczenie będzie to miało w sprawach związanych z przemocą w rodzinie.

(jak)
  • Numer: 10 (162)
  • Data wydania: 05.03.03