Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Buda w kinie

22.01.2003 00:00
„Akademia filmowa” - to nowe wyz-wanie dla uczniów i nauczycieli.
Z inicjatywy dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Pszowie, Marka Hawla, zorganizowano „Akademię filmową”. Do programu tego przystąpiły cztery klasy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Rydułtowach, jedna klasa z rydułtowskiego liceum, trzy klasy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie oraz trzy klasy z pszowskiego gimnazjum. Ten cykl zajęć został zorganizowany w porozumieniu z Powiatowym Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli w Wodzisławiu Śl. W trakcie tych lekcji uczniowie zapoznają się z teorią filmu oraz zobaczą cztery seanse filmowe w pszowskim kinie. Uczniowie są bardzo zadowoleni z tych zajęć, podczas pierwszych warsztatów byli aktywni, zadawali ciekawe pytania. Szczególnie zainteresowała ich technika wyświetlania filmu w kinie. Jedyną przeszkodą w realizacji tego projektu jest fakt, że uczniowie muszą płacić za seans - mówi Marek Hawel.

Zajęciami żywo zainteresowani są także nauczyciele, którzy chętnie służą pomocą organizatorom przedsięwzięcia. Cykl zajęć został rozłożony na kilka miesięcy, organizatorzy planują zakończyć go w kwietniu lub maju. Młodzież szkolna pozna m.in. takie filmy jak: „E.T.”, „Pianistę”, czy „Czerwony”.

Film to moje hobby, z nim też związane jest moje wykształcenie, ukończyłem studia kulturoznawcze o specjalizacji filmoznawczej. Myślę, że młodzież trzeba edukować w stronę obrazów, w szkole spotykają się oni raczej ze słowem pisanym, a dziś najwięcej informacji jest nam przekazywanych właśnie za pomocą obrazu, te media są najbardziej ekspansywne - mówi M. Hawel.

(bmp)
  • Numer: 4 (156)
  • Data wydania: 22.01.03