W skrócie - powiat wodzisławski
POWIAT
- Usługi doradcze, szkoleniowe i informacyjne prowadzić będzie Izba Przemysłowo Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Usługi w tym zakresie skierowane są do przedsiębiorców Subregionu Zachodniego. Szczegóły sprawy ustalono jeszcze w grudniu ubiegłego roku na posiedzeniu Zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. Izba posiada, konieczną dla takiej działalności, akredytację w Krajowym Systemie Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Dzięki temu przedsiębiorcy z terenu Związku, a więc także z terenu naszego powiatu, będą mogli na bieżąco uzyskiwać profesjonalną poradę w zakresie prowadzonej działalności. Izba Przemysłowa ROP ma swoją siedzibę w Rybniku przy ul. Rynek 12.
- 16 i 17 stycznia w Powiatowym Centrum Konferencyjnym zorganizowano szkolenie na temat metod wspomagania uczenia się. Zdaniem Elżbiety Stecko, pracownika naukowego Uniwersytetu Warszawskiego i krajowego specjalisty z zakresu kinezjologii edukacyjnej, która prowadziła zajęcia, ważne jest, aby wydobyć z ludzi pokłady wiedzy zablokowane przez stres. W szkoleniu udział wzięło 27 pedagogów, psychologów i logopedów.
- Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego zmienił godziny swojego urzędowania. W poniedziałki petenci obsługiwani będą od 8.00 do 15.00, we wtorki od 9.00 do 17.00, w pozostałe dni natomiast bez zmian, czyli od 8.00 do 15.00.
- Sanepid skontrolował stan sanitarny i techniczny oddziałów noworodkowych szpitali w Rydułtowach i Wodzisławiu. Nie stwierdzono występowania bakterii, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu pacjentów. Pobrano m.in. wymazy czystości pomieszczeń, inkubatorów, nawilżaczy i respiratorów. Zbadano również personel poprzez pobranie wymazów z nosa, gardła oraz dłoni.
WODZISŁAW
- 24 stycznia o godz. 15.00, w Kościele pw. św. Herberta, odbędzie się koncert w ramach IX Wodzisławskich Spotkań Kolędowych. Laureaci tej imprezy wystąpią natomiast 26 stycznia o godz. 15.30 w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP.
- 20 stycznia odbyły się główne uroczystości związane z powiatowymi i miejskimi obchodami 58 Rocznicy „Marszu śmierci”. Rozpoczęto je mszą św. w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP, odprawioną w intencji osób poległych w obozach zagłady. Godzinę później delegacje władz miejskich i powiatowych złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem „Bohaterów powstań śląskich”.
- Ciągle nie wiadomo kiedy ruszy budowa oczyszczalni ścieków „Karkoszka”. Do tej pory, po uzyskaniu przez miasto pozwolenia na budowę, rozstrzygnięto przetarg na wykonawstwo, jednak w dalszym ciągu rozpatrywane są protesty firm, których nie wybrano. Ponadto w kasie miasta brakuje pieniędzy, bowiem Wodzisław będzie musiał wydać na ten cel 25 mln zł (59 proc. całej inwestycji) z czego aż 21 mln. stanowić będą preferencyjne pożyczki. Koszt całej budowy wyniesie 42 mln zł. Przedstawiciele gmin, których inwestycja dotyczy (Wodzisław, Radlin, Gorzyce, Marklowice), mają świadomość ograniczonych możliwości budżetów gminnych, dlatego też rozważają różne warianty pozyskania środków finansowych. Wyrazili również zaniepokojenie brakiem dotacji z funduszy pomocowych na ten cel.
- 23 stycznia, w Miejskim Ośrodku Kultury, odbędzie się koncert laureatów Miejskiego Przeglądu Widowisk Jasełkowych. W przeglądzie udział wzięło ponad pięciuset uczniów wodzisławskich szkół i jak podkreślali jurorzy poziom występów był znacznie wyższy niż w roku ubiegłym.
- 23 stycznia o godz. 10.00, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, odbędzie się spotkanie z cyklu „Godzina radości”. Tego dnia uczniowie SP 9, pod kierunkiem Aleksandry Czyż i Grażyny Stachurskiej przedstawią jasełka. Na widowni z kolei zasiądą podopieczni Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii.
- 26 stycznia o godz. 15.30 w MOK-u odbędzie się koncert zes-połów folklorystycznych działających w miejscowym domu kultury pt. „W kręgu przyjaciół”. Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Vladislavia”, „Mała Vladislavia”, „Dziecięca Estrada Ludowa” oraz grupa śpiewacza „Jaskólinki”.
- W wypożyczalni dla dzieci i młodzieży miejscowej biblioteki oglądać można wystawę pt. „Astrid - wspomnienie”. Znajdują się tam ciekawe materiały dotyczące życia i twórczości Astrid Lindgren. Biblioteka ogłosiła również konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych pt. „My dzieci z Bullerbyn”, który odbędzie się 24 stycznia o godz. 9.30. Konkurs będzie poprzedzony przedstawieniem w wykonaniu uczniów SP nr 16 pt. „Gwiazdka w Bullerbyn”. Tematyka zajęć związana jest z obchodami pierwszej rocznicy śmierci Astrid Lindgren, która mija 28 stycznia.
- Dziś o godz. 10.00 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 1 w Zawadzie przyznane zostaną nagrody wyróżnionym w międzynarodowym konkursie rzeźby z masy solnej „Mój anioł”.
Najnowsze komentarze