Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Do biura po radę

08.01.2003 00:00
Biuro Porad Obywatelskich - drugie w województwie śląskim - zostało otwarte w budynku tzw. Koksownika przy ul. Solskiego w Radlinie. Swoją działalność rozpoczęło ono po Nowym Roku, ale już w dniu uroczystego otwarcia zjawiły się pierwsze osoby po poradę.
Inicjatywa powołania w Radlinie Biura Porad Obywatelskich zrodziła się rok temu, w październiku 2001 r., podczas spotkania przedstawicieli Departamentu Rozwoju Ambasady Brytyjskiej z organizacjami pozarządowymi i samorządowymi. Powstała grupa inicjatywna w skład której weszli: burmistrz Barbara Magiera, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Krystyna Kryszewska oraz Monika Mura i Dariusz Stankiewicz z projektu „Wspólnota”. Wzięli oni udział w konferencji na temat poradnictwa obywatelskiego w Warszawie. Pomocy w tworzeniu biura udzieliła Fundacja na Dobro Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach. Przy współpracy z kierownikiem Biura Porad Obywatelskich w Warszawie Iją Ostrowską przygotowano projekt pod nazwą „Ziarno” i na jego realizację otrzymano środki z Funduszu Know-How Ambasady Brytyjskiej. W organizowanie biura włączyła się radna Ewa Spas, która pomogła w pozyskaniu sponsorów na sfinansowanie adaptacji i wyposażenia pomieszczeń w „Koksowniku”. Pozyskano kilkuosobową grupę wolontariuszy, którzy będą udzielać porad, wzięli oni udział w szkoleniu zorganizowanym w Warszawie. Kierownikiem biura jest Jarosław Kuczera - oddelegowany do tej pracy z Ośrodka Pomocy Społecznej.

Podstawowymi zasadami, którymi kieruje się poradnictwo obywatelskie są: bezpłatność, bezstronność, otwartość dla wszystkich, poufność, niezależność, aktualność i rzetelność informacji oraz samodzielność klienta przy podejmowaniu decyzji - mówi Henryka Bednorz, jedna z wolontariuszek, pracownika kancelarii adwokackiej. Z doświadczeń podobnych biur wynika, że ludzie przychodzą z bardzo różnymi problemami - związanymi z rodziną, pracą, pomocą społeczną czy zdrowiem. My nie podejmujemy za nikogo decyzji, przedstawiamy mu różne możliwości a on sam musi dokonać wyboru. Biuro w Radlinie jest drugim w województwie śląskim - pierwsze powstało w Katowicach. Uważam, że warto wziąć udział w takiej inicjatywie, jeżeli mogę to chcę pomóc innym. Wśród wolontariuszy są różne osoby - pracownik ZUS-u, księgowa, emerytowany nauczyciel, policjant czy informatyk. W przyszłości ten krąg się poszerzy.

Polskie poradnictwo obywatelskie wzory czerpie z doświadczeń brytyjskich. To w Anglii zaczęły powstawać takie biura w okresie zamykania kopalń. Górnicy i ich rodziny mogli uzyskać tam informacje o przysługujących im prawach i pomocy jaką mogą uzyskać. Radlińskie Biuro Porad Obywatelskich jest czynne od poniedziałku do czwartku, bliższe informacje można uzyskać pod telefonem nr 4530728.

(jak)
  • Numer: 2 (154)
  • Data wydania: 08.01.03