Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Głosowanie nad głosowaniem

01.01.2003 00:00
W Radzie Powiatu trwa uzupełnianie składów osobowych komisji stałych. Za pierwszym podejściem na sali obrad nie było znaczniej części radnych i sztuka ta się nie udała. Wszystkich komisji nie udało się również „zamknąć” na ostatniej sesji.
Po drugiej sesji obecnej kadencji Komisja Rewizyjna liczyła 6 radnych, natomiast podczas posiedzenia ostatniego, do tego składu dołączył Jarosław Szczęsny oraz Tadeusz Sobala i Jerzy Rosół. Komisja Organizacyjno - Prawna była natomiast pięcioosobowa. Obecnie, po rezygnacji Adama Gawędy i wpisaniu na listę Stanisława Szulika oraz Jerzego Rosoła, jej skład powiększył się do 6 osób. Tyle samo radnych będzie pracować w Komisji Budżetu i Finansów. Przed ostatnią sesją była ona pięcioosobowa, jednak chęć pracy w ramach tej komisji wyraziła Edyta Cogiel. O kolejne dwie osoby wzbogaciła się natomiast Komisja Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Do dotychczasowej piątki dołączył Antoni Motyczka i Stanisław Małecki. Już na poprzedniej sesji radni zdecydowali, że skład Komisji Rewizyjnej i Organizacyjno-Prawnej może być, co najwyżej dziewięcioosobowy, natomiast pozostałe komisje nie mogą liczyć więcej niż 7 osób. Jak się okazało drugie z ograniczeń było przeszkodą do sprawnego uzupełnienia składu niektórych z komisji. Pierwszy problem pojawił się, gdy swój akces do Komisji Zdrowia Opieki Społecznej i Rodziny złożył Stanisław Małecki i Tadeusz Sobala. Tylko jeden z nich mógł być włączony w działania tej komisji, bowiem w jej składzie znajdowało się już 6 radnych. Najpierw pojawił się pomysł, aby projekt uchwały przesłać do Komisji Organizacyjno-Prawnej, która powinna znaleźć właściwe rozwiązanie, jednak tylko 2 radnych poparło ten wniosek, a 6 było przeciw. Upadła również propozycja Jarosława Szczęsnego, który domagał się wybrania jednej z osób w sposób tajny. W tej sytuacji ogłoszono krótką przerwę, a rozwiązanie mieli znaleźć sami członkowie tejże komisji. Nikt jednak nie zgłosił swojej rezygnacji - co rozwiązywałoby problem, więc pojawiały się kolejne pomysły. Mówiono m.in. o rozszerzeniu składu osobowego komisji, jednak i ta propozycja nie została zaakceptowana. Radni nie znaleźli skutecznego rozwiązania, a do kolejnego punktu obrad przeszli dopiero po czasowej rezygnacji obu panów z działania we wspomnianej już komisji. Sytuacja powtórzyła się w przypadku Komisji Oświaty, Kultury i Sportu.
Do tej pory pracowały w niej 4 osoby, tak więc ciągle pozostawały trzy wolne miejsca. Kandydatów było czterech, więc sprawa wyboru tych właściwych wróciła. Radni długo zastanawiali się, w jaki sposób głosować. Pojawiła się propozycja jawnego głosowania, jednak uznano, że prawomocności głosowania nie sposób kontrolować. Mamy sytuację jak w filmie „Rejs” - głosujemy jak głosować - mówił żartobliwie Ireneusz Skupień. W końcu zdecydowano, że wybór kandydatów odbędzie się w sposób tajny, a każdy z radnych będzie mógł wskazać trzy osoby. Na Bożenę Rączkę głosowało 17 radnych, Adam Gawęda otrzymał 16 głosów, Edyta Cogiel 14, natomiast na Stanisława Szulika głosowało 10 radnych i rzecz jasna nie został on członkiem Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. Już bez większych problemów uzupełniono skład Komisji Rozwoju Gospodarczego, Przeciwdziałania Bezrobociu i Promocji. Do czterech radnych dołączyła Bożena Rączka, Jarosław Szczęsny i Damian Majcherek. Radni zastanawiali się również nad powołaniem Komisji Przeciwdziałania Bezrobociu i Aktywizacji Rynku Pracy, jednak decyzje w tej sprawie zapadną najwcześniej na kolejnej sesji.

Rafał Jabłoński
  • Numer: 1 (153)
  • Data wydania: 01.01.03