środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

W skrócie - Powiat Wodzisławski

23.10.2002 00:00

Powiat

Uruchomiono już dotacje budżetowe przeznaczone na przyszłoroczną realizację programów w zakresie profilaktyki HIV/AIDS. O fundusze mogą się ubiegać takie podmioty jak: stowarzyszenia, fundacje, a także zakłady opieki zdrowotnej, spełniające kryteria formalnoprawne i merytoryczne. Podstawowym warunkiem uzyskania dotacji jest złożenie, do 31 października, kompletnego wniosku w Wydziale Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach (tel. 2077824), Oddziale Zamiejscowym w Bielsku - Białej (tel. (033 8136501) i w Częstochowie (034 3782134).

Wczoraj, 22 października, w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego i Doradztwa Metodycznego zakończyła się wizyta 10 uczniów z Włoch. Podczas obustronnych rozmów omówiono m.in. projekty edukacyjne, które będą realizowane w przyszłym roku przez szkoły partnerskie z Włoch, Finlandii, Islandii, Czech i Polski. W trakcie wizyty goście zapoznali się także z charakterystyką Wodzisławia i zwiedzili region. Odbyło się również spotkanie ze starostą powiatu wodzisławskiego. Na wiosnę przyszłego roku przewiduje się zorganizowanie rewizyty uczniów z PCKUiDM.

Wodzisław

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28 wydali przewodnik ilustrowany, w którym przedstawili swoich nauczycieli. Wcześniej każdy z nich wypełniał ankietę, na podstawie której owa publikacja została sporządzona. Uczniowie odpowiadali m.in., jakie wrażenie zrobił na nich nauczyciel przy pierwszym spotkaniu i czy to potwierdziło się po upływie czasu. Wymieniali także charakterystyczne cechy nauczyciela. W przewodniku o formacie A4 umieszczono zdjęcia wszystkich nauczycieli oraz opinie uczniów wyrażoną w formie listu.

29 października Szkole Muzycznej w Wodzisławiu Śl. zostanie nadane imię Wojciecha Kilara. Uroczystości rozpocznie msza św. w Kościele p.w. NMP w Wodzisławiu Śl., a dalsza część spotkania odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum”. Gościem honorowym będzie oczywiście sam Wojciech Kilar. W tym roku mija również 25 rocznica założenia Szkoły Muzycznej w Wodzisławiu Śl.

Aleksandra Sikora jest jedyną wodzisławianką, która została wyróżniona w ramach IV edycji Programu Stypendialnego Fundacji - Śląski Fundusz Stypendialny. Organizatorzy przyjęli 130 podań studentów z województwa śląskiego. A. Sikora jest studentką finansów i bankowości w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wraz z 15 innymi osobami przez 5 miesięcy otrzymywać będzie 300 zł stypendium na miesiąc. Pieniądze otrzymają osoby, których średnia ocen jest wyższa niż 4.8, a sytuacja ekonomiczna ich rodzin jest nienajlepsza.

Jan Serwotka, prezes Agencji Aktywnej Granicy, został wyróżniony przez Zarząd Województwa Śląskiego. Otrzymał nagrodę za aktywny udział w pracach nad kreowaniem pozytywnego wizerunku województwa śląskiego oraz zaangażowanie w stworzenie produktu turystycznego i podniesienie jakości usług turystycznych. J. Serwotka jest m.in. inicjatorem utworzenia ścieżek rowerowych na terenie miasta. Pierwsza z nich o długości 56 km jest już uruchomiona, natomiast druga pomiędzy Wodzisławiem i Karwiną ma być dostępna niebawem.

Miejscowy zarząd Wodzisławskiego Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Europejskiej jest organizatorem seminarium „Dzieje wodzisławskich Żydów”. Odbędzie się ono 25 października w sali nr 2 ZSE. Początek o godz.10.00. Jego celem jest utrwalenie pamięci o społeczności żydowskiej, która przez kilka wieków mieszkała na Ziemi Wodzisławskiej. Zagadnienie to, według oceny organizatorów, jest zupełnie nieznane współczesnym mieszkańcom powiatu wodzisławskiego. Projekt skierowany jest głównie dla młodych ludzi oraz nauczycieli. Prelekcje wygłoszą: Dariusz Waleriański - „Dziedzictwo kulturowe Żydów województwa śląskiego” oraz Kazimierz Mroczek - „Dzieje wodzisławskich Żydów”. W programie seminarium organizatorzy zaprezentują także publikację „Dzieje wodzisławskich Żydów” oraz program muzyczny w wykonaniu uczniów. Będzie też można zobaczyć wystawę fotograficzną macew.

W wypożyczalni dla dzieci i młodzieży MiPBP można jeszcze odbierać ankietę, której wypełnienie pozwoli bibliotekarzom ustalić listę książek najchętniej czytanych przez młodego czytelnika i polecanych innym. MiPBP bierze bowiem udział w przedsięwzięciu, monitorowanym przez Polską Izbę Książki, pod nazwą „Kanon Książek dla Dzieci i Młodzieży”. Celem projektu jest promocja dobrej książki oraz wskazanie rodzicom i nauczycielom ciekawych propozycji z literatury dla młodych czytelników. Głosy czytelników złożą się na wytypowanie „Kanonu książek dla dzieci i młodzieży”.

24 października o godz. 14.00 odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publiczne na os. XXX-lecia otwarcie wystawy pt. „Opiewam piękny świat...”. Na wystawie można zobaczyć: malarstwo olejne, pastele oraz kompozycje kwiatowe. Eksponaty zebrała i rośliny ułożyła Stefania Krzos.

  • Numer: 43 (163)
  • Data wydania: 23.10.02